Deklaracja dostępności serwisu internetowaego audiohistoria.pl

Dom Spotkań z Historią zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego audiohistoria.pl

Data publikacji strony internetowej: 20.07.2018

Data ostatniej dużej aktualizacji: 20.07.2018.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Audiohistoria.pl jest platformą kontaktu z Archiwum Historii Mówionej (działu Domu Spotkań z Historią), która poza funkcjami informacyjnymi, jest wyszukiwarką zawartości archiwum i internetową wypożyczalnią materiałów multimedialnych.

System wyszukiwania na stronie spełnia wymagania dostępności. Na stronie wyszukiwania zaawansowanego zastosowano odpowiednie atrybuty aria opisujące funkcjonalne elementy wyszukiwania. Określają one ich stan oraz wyznaczają kolejność poszczególnych sekcji

Nie wszystkie elementy graficzne posiadają wymagany krótki alternatywny opis (alt). Brak długich opisów i transkrypcji dla zdjęć i grafik. Opisy i transkrypcje zostaną uzupełnione do końca 2020 roku

Materiał ikonograficzny (kolekcja fotografii) towarzysząca prezentacji profilu autora relacji biograficznej jest pozbawiona opisów w atrybucie alt. Z uwagi na znaczną liczbę tych zdjęć sporządzanie dla nich długich opisów wykracza poza możliwości Domu Spotkań z Historią. Uzupełnienia w zakresie tekstów alternatywnych nastąpią do końca 2020 roku.

Kontrolki elementu playera dla odtwarzaczy audio spełniają wymagania widoczności i interoperacyjności, nie posiadają jednak wymaganych opisów funkcji. Opisy te zostaną wprowadzone do końca 2020 roku

Materiałom multimedialnym w formie próbek audio, które są prezentowe w profilach autorów relacji nie towarzyszą transkrypcje. Będą one stopniowo dodawane.

Wypożyczone pełne relacje audio dla zalogowanych użytkowników serwisu prezentowane są bez transkrypcji. Wymaganie to będzie spełniane sukcesywnie.

Formularze zamieszczone na stronie częściowo spełniają wymagania dostępnosci. Wymagane będą poprawki w etykietowaniu pól a także mechanizmie bieżącej walidacji.

Kod strony jest zgodny z wymaganiami W3C uwzględniający standardy dla HTML 5. Zachowana jest hierarchia nagłówków.
(Konieczne jest wprowadzenie identyfikatorów języka dla obu językowych wersji serwisu.)

Niektóre kontrasty i wielkość czcionki nie spełnia zaostrzonych wymagań WCAG 2.1. Będą one poprawiane w konsultacji z firmą projektującą wygląd strony.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

  • Deklarację sporządzono dnia:
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku uwag, zauważonych błędów, nieprawidłowego działania funkcji serwisu lub problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Robertem Radeckim – adres e-mail dostepny@dsh.waw.pl, numer telefonu 533 173 428. W kwestiach dotyczących dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej prosimy o kontakt na adres e-mail: koordynator@dsh.waw.pl, numer telefonu: 22 255 05 10. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

Przed budynkiem na ul. Karowej znajduje się 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Na stanowisku recepcji znajduje się instrukcja do nawigacji po budynku w języku polskim i angielskim.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na poziomie niskiego parteru.

Obecnie w instytucji nie ma oprogramowania, które umożliwia korzystanie z zasobów Archiwum Historii Mówionej osobom niewidomym i niedowidzącym.

  1. Osoby z niepełnosprawnością ruchową
    • Wejście dla gości od ul. Karowej wyposażone jest w podnośnik schodowy. Udźwig platformy wynosi 225 kilogramów. Platformę obsługuje pracownik lub pracownica recepcji DSH.
    • Droga ewakuacyjna od ul. Karowej wyposażona jest również w podnośnik schodowy, pozwalający osobom poruszającym się na wózku pokonać trzy stopnie schodów prowadzących od wejścia w dół korytarza.
    • Dla osób poruszających się na wózkach dostępne są trzy kondygnacje:
      parter: recepcja, szatnia, przestrzeń wystawiennicza, sala konferencyjna, księgarnia i kawiarnia
      niski parter: sale edukacyjne
      antresola: czytelnia.
  2. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową
    • Na drzwiach wejściowych do DSH znajduje się tabliczka z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a
    • Wejście dla gości zabezpieczone jest bramkami antykradzieżowymi, które zwężają światło wejścia i mogą stanowić utrudnienie dla osób z dysfunkcją wzroku.
    • Przy recepcji znajduje się plan tyflograficzny z rozkładem pomieszczeń znajdujących się na parterze.
    • Na poziomie niskiego partery na korytarzu obok sal edukacyjnych znajduje się plan tyflograficzny z rozkładem pomieszczeń na niskim parterze
    • Wzdłuż schodów prowadzących na niski parter poręcze znajdują się tylko wzdłuż części biegu.
    • Na poręczach wzdłuż schodów oraz na drzwiach do pokoi biurowych, sali konferencyjnej, toalet, toalety dla osób z niepełnosprawnościami oraz pomieszczenia dla opiekunek i opiekunów z dzieckiem znajdują się tabliczki z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a.
  3. Osoby z niepełnosprawnością słuchową
    • W siedzibie Domu Spotkan z Historią przy stanowisku recepcji znajduje się pętla indukcyjna.
    • Stworzona została możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego za pośrednictwem urządzeń mobilnych, którymi dysponuje recepcja Domu Spotkań z Historią. Więcej można przeczytać w informacji dla osób Głuchych i niesłyszących.