Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Czesława Kmita - biogram

Urodziła się 8 grudnia 1927 w Dobrowodach niedaleko Tarnopola. Rodzice, Tomasz Jagiełło i Tekla z domu Redczów, posiadali trzydziestohektarowe gospodarstwo oraz ośmioro dzieci: oprócz Czesławy Antoninę, Annę, Stefanię, Zofię, Wandę, Marię i Dominika. Do wybuchu drugiej wojny światowej Czesława Kmita ukończyła pięć klas szkoły podstawowej. 
10 lutego 1940 rodzina została aresztowana i wywieziona na Syberię. Początkowo Jagiełłowie mieszkali w drewnianym domku razem z miejscową rodziną, później w obozowym baraku razem z innymi zesłańcami. W obozie regularnie pracowała tylko najstarsza siostra. Rodzice i Czesława Kmita okazjonalnie przy karczowaniu krzaków, rąbaniu drewna lub zbieraniu jagód. Rodzina cierpiała głód. 
Po amnestii w 1941 roku rodzina pociągiem wyruszyła w podróż w stronę Teheranu, by po kilku miesiącach spędzonych w obozie w Karaczi wyruszyć do obozu w Indiach. W obozie w Indiach rodzina spędziła sześć lat do 1947 roku. W 1947 roku Czesława Kmita razem z całą rodziną statkiem dopłynęła do Francji. Przez kilka miesięcy mieszkali w Normandii, w zamku w pobliżu miasteczka Dorval, później w Paryżu, a w 1948 roku wyemigrowali do Kanady, do Montrealu. Mieszkała tam rodzina, brat i siostra mamy Czesławy Kmity, którzy wyemigrowali przed wojną. Pierwszą pracę Czesława Kmita znalazła w szwalni, później pracowała w biurze banku. Po wyjściu za mąż poświęciła się wychowaniu córek. W latach 70. po raz pierwszy pojechała do Polski, do rodziny w Opolu, Warszawie i Poznaniu. Później odwiedziła Polskę jeszcze dwa razy. Była też u rodziny na Ukrainie - we Lwowie, Tarnopolu i w Zbarażu. Zmarła 26 sierpnia 2021..

Rozmowę audio nagrała Magdalena Stopa w 2013 roku w Montrealu (Kanada), sygnatura AHM_3046.

Czesława Kmita - galeria