Anna Skorupska-Różycka

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Anna Skorupska-Różycka - biogram

Urodziła się 3 listopada 1926 w Warszawie w rodzinie Stanisławy z domu Wilczyńskiej i Władysława Sobottów. Gdy miała dwa lata, zmarła jej matka; wychowywała ją druga żona ojca, Maria Lewicka. Ojciec był naczelnikiem wydziału w kuratorium warszawskim, macocha wychowawczynią i wicedyrektorką w przedszkolu tramwajowym. Przed wojną Anna Skorupska-Różycka uczyła się w szkole sióstr zmartwychwstanek i w szkole nr 64 na Żoliborzu.

Po wybuchu wojny uczęszczała na tajne komplety w szkole zmartwychwstanek, oficjalnie funkcjonującej jako szkoła krawiecka. Pracowała w fabryce Tebensa na warszawskiej Woli. Należała do Szarych Szeregów, miała pseudonim „Huragan”. Ukończyła kurs sanitarny, odbyła praktykę w Szpitalu Ujazdowskim. W związku z przedwczesnym wybuchem powstania na Żoliborzu nie zdążyła dołączyć do swojego oddziału w Śródmieściu. Została wyznaczona do prowadzenia punktu organizującego materiały opatrunkowe i opaski powstańcze, zajmowała się także aprowizacją. Po upadku powstania opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Z Pruszkowa została wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, była także w obozie w Königsberg nad Odrą. W marcu 1945 wysłano ją do pracy we wsi Dreilützow; 2 maja 1945 doczekała tam wkroczenia wojsk amerykańskich.
Wraz z innymi Polakami przewieziono ją do obozu w Schwerinie, a po zmianie strefy okupacyjnej do obozu Jägerslust pod Kilonią. W obozach tych rozpoczęła naukę, którą kontynuowała w szkole polskiej w Lubece. Tam zdała maturę; nawiązała kontakt z rodzicami.

Krótko po rozpoczęciu w 1945 roku studiów na Uniwersytecie w Hamburgu, zdecydowała się na powrót do Polski. Najpierw studiowała medycynę w ramach Uniwersytetu Warszawskiego, a po trzech latach w nowo powstałej w Warszawie Akademii Medycznej. Będąc na studiach, wykładała desmurgię w szkole felczerskiej. Pracowała na wolontariacie w klinice okulistyki oraz w przychodni. Była również zatrudniona w tzw. kolumnie przeciwjagliczej (wyjazdy poza Warszawę i porady udzielane miejscowej ludności). Zrobiła specjalizację okulistyczną. Przez szereg lat pracowała w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Kopernika w Warszawie, następnie w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Była też okulistą w Płońsku, wojewódzkim lekarzem orzecznikiem w PZU. Na początku lat 80. przeszła na emeryturę, ale kontynuowała pracę w przychodni i prywatną praktykę lekarską oraz działalność pro bono w środowisku kombatanckim ZBoWiD-u, a później Związku Inwalidów Wojennych. Została odznaczona orderem Polonia Restituta. Mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Maria Buko w 2016 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3350.

Anna Skorupska-Różycka - galeria