Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Anna Szanecka - biogram

Urodziła się w 1910 roku jako najmłodsze dziecko Marii z domu Woyciechowskiej i Karola Rozdejczera. Ojciec był doktorem filozofii po studiach w Lipsku, zarządzał rodzinnym majątkiem w Kryszkowicach na Kujawach. Anna Szanecka miała trzech braci. Uczyła się w szkole przy klasztorze sióstr urszulanek w Poznaniu; maturę zdała w 1929 roku i przez rok była na kursach ogrodniczych w Warszawie. Wróciła do majątku w Kryszkowicach i zamieszkała z rodzicami. W 1937 roku ponownie przeprowadziła się do Warszawy. W tym czasie pracowała społecznie w Towarzystwie Dobroczynnym im. Wincentego à Paulo przy kościele św. Krzyża w Warszawie.

Wybuch II wojny światowej zastał Annę Szanecką w Kryszkowicach. Na początku września wraz z bratową i jej małymi dziećmi opuściła dom. Przez półtora miesiąca razem wędrowały po Polsce w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Powróciły do własnego majątku zajętego przez Niemców; na początku 1940 roku zmuszone były ponownie wyjechać. Anna Szanecka zamieszkała w Warszawie u brata, Tadeusza. Razem ze znajomą prowadziła przy ul. Brackiej najpierw sklep owocowo-warzywny, a później bar. W czasie powstania warszawskiego pracowała w powstańczej kantynie oficerskiej „Adria”. Po upadku powstania znalazła schronienie w Brwinowie u krewnych. Anna Szanecka utrzymywała się z handlu na targu we Włochach i pracy jako kelnerka w kawiarni w Brwinowie.

W 1945 roku wróciła do stolicy. Wraz ze znajomymi zajęła lokal poniemiecki na ulicy Koszykowej i początkowo prowadziła pensjonat, potem wyjechała do Sopotu. Podejmowała tam różne prace: kelnerki, właścicielki baru kawowego, pracownika biurowego. W 1946 roku wróciła do Warszawy i zatrudniła się w Związku Zawodowym Dziennikarzy, w którym pracowała do 1950 roku. Potem była zatrudniona jako planistka i redaktorka w Polskich Wydawnictwach Gospodarczych, wreszcie w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego. Na emeryturę przeszła w 1971 roku, ale przez następne dwadzieścia lat była jeszcze związana z redakcją pisma ekonomicznego „Gospodarka Planowa”.


Rozmowę audio nagrał Dominik Czapigo w 2008 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0641. 

Anna Szanecka - galeria