Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Józef Pindelski - biogram

Urodził się 10 lutego 1928 w podwarszawskim Piasecznie jako młodszy syn Bronisławy i Juliana Pindelskich. W 1935 roku rodzina Pindelskich przeprowadziła się na Grochów. Ojciec prowadził własną piekarnię. We wrześniu 1939 Julian Pindelski został pierwszy raz aresztowany i wywieziony na roboty przymusowe do gospodarstwa w Prusach Wschodnich, skąd po krótkim czasie udało mu się uciec. 
Józef Pindelski działał w konspiracji, wiosną 1942 wstąpił do Szarych Szeregów. W lipcu 1943 jego ojciec i brat zostali wywiezieni na roboty przymusowe w głąb Niemiec, w okolice Düsseldorfu. W czasie powstania warszawskiego Józef Pindelski działał w służbach obserwacyjnych i pomocniczych. Trafił do niemieckiej niewoli i wraz z innymi jeńcami zmuszony był do kopania rowów strzeleckich między mostami Średnicowym i Kierbedzia, następnie został wywieziony do Niemiec. Był więźniem trzech niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, Flossenbürga i Dachau.
Po wyzwoleniu obozu krótko służył w Polskich Kompaniach Wartowniczych. Po powrocie do kraju kontynuował naukę w Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Do 1949 roku należał do harcerstwa, był też członkiem Harcerskiego Ośrodka Artystyczno-Kulturalnego „Hopka”. Studiował na Politechnice Warszawskiej. 
W pracy zawodowej zajmował się pierwszymi radioodbiornikami samochodowymi w Polsce. Do emerytury (w 1990 roku) był zatrudniony w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka. W latach 70. i 80. pracował w Teatrze Ateneum i Teatrze Ochota jako akustyk. 
Zmarł w 2013 roku.

Rozmowę audio nagrał Tadeusz Nagalski w 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2560.

Józef Pindelski - galeria