Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Czesław Łępa - biogram

Urodził się w 31 marca 1925 w Górkach k. Mielca. Jego ojciec pod koniec lat 20. wyjechał w poszukiwaniu pracy do Francji, gdzie został zatrudniony w fabryce. Czesław Łępa dołączył do niego z resztą rodziny w 1930 roku. Zamieszkali w miejscowości Ugine, gdzie Czesław Łępa skończył szkołę podstawową.
Gdy wybuchła wojna, po kapitulacji Francji został wysłany przez rodziców do szkoły zawodowej we Voiron, 20 km od Grenoble, do której uczęszczał w latach 1941–1944. W wieku 18 lat przystąpił do polskiego ruchu oporu. Po przeszkoleniu zaangażował się w antyniemieckie działania dywersyjne. Wraz z kolegami otrzymał rozkaz dołączenia do liceum polskiego w Villard-de-Lans. Podczas próby przedarcia się przez Pireneje, Gibraltar na Wyspy Brytyjskie do Dywizji Pancernej gen. Maczka, został na wiosnę 1944 wraz z grupą kolegów aresztowany i uwięziony w Carcassonne. W czerwcu został przetransportowany do obozu w Compiègne pod Paryżem i stamtąd do Dachau. Po miesiącu kwarantanny przewieziono go tymczasowo do Natzweiler-Struthof, podobozu Dachau, następnie do podobozu Neckarelz w Badenii, gdzie dostał przydział pracy w kamieniołomach i przy wyrębie lasu. Wiosną 1945 po ewakuacji obozu więźniowie zostali oswobodzeni przez wojska amerykańskie. Czesław Łępa został przeniesiony do amerykańskiego szpitala polowego w Osterburken, stamtąd do francuskiego szpitala wojskowego w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim, a następnie wrócił do domu.
Po powrocie parał się różnymi zajęciami, pracował m.in. w przedsiębiorstwie budowlanym (stalowni). W 1947 roku jego ojciec wyjechał do Polski, w okolice Legnicy, gdzie zaczął kierować kuźnią, a w 1949 roku sprowadził do Polski resztę rodziny. Czesław Łępa początkowo otrzymał z Samopomocy Chłopskiej sklep do prowadzenia, potem zdecydował się pomagać ojcu w kuźni. Następnie podjął pracę ślusarza w Legnicy, w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Po kilku latach bezskutecznie starał się o pracę na terenie Francji. Władze PRL przez długie lata wzbraniały mu wyjazdu z Polski. Zmarł 21 października 2013 w Legnicy.

Rozmowę audio nagrała Joanna Komperda w 2007 roku w Legnicy, sygnatura AHM_0557.

Czesław Łępa - galeria