Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Genowefa Jasny - biogram

Urodziła się 14 kwietnia 1923 we wsi Płoska k. Kozowej (obwód tarnopolski) jako starsza z dwóch córek państwa Augustynów. Jej rodzice przyjechali w 1922 roku na Kresy, gdzie kupili 11 mórg ziemi w tworzącej się wówczas kolonii Płoska. Genowefa Jasny w wieku sześciu lat poszła do szkoły, która znajdowała się w sąsiedniej wsi Teofipólka, następnie uczęszczała do nowo wybudowanej szkoły w swojej wsi. Skończyła cztery klasy szkoły podstawowej, pomagała rodzicom w zajmowaniu się gospodarstwem.
Wraz z wybuchem II wojny światowej we wrześniu 1939 doszło do eskalacji napiętych sto-sunków między ludnością ukraińską a polską, i zaczęły się ataki Ukraińców na wioski, zamieszkane przez Polaków (m.in. na Jakubowce). W lutym 1940 roku Genowefa Jasny wraz z rodziną została deportowana na Syberię, do Jeleńska, gdzie pracowała w kopalni złota i przy wyrębie lasu. Po amnestii jesienią 1941 roku z rodzicami i siostrą udała się do miasta Maryńsk, gdzie mieszała do 1943 roku i pracowała w magazynach zbożowych. Następnie została zmobilizowana do 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Po odbyciu szkolenia wojskowego w Sielcach nad Oką, wraz z batalionem ruszyła na Zachód, w stronę Warszawy. W 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, stacjonowała na Grochowie po praskiej, prawej stronie Wisły, gdzie pracowała w warsztacie rusznikarskim.
Po wojnie Genowefa Jasny pozostała w Warszawie. W styczniu 1946 roku podjęła pracę w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego na stanowisku księgowej w wydziale uzbrojenia. Pracowała tam do 1954 roku, gdy została przeniesiona do wydziału księgowości w Komendzie Głównej Milicji. W 1959 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę. W kolejnych latach zajmowała się domem oraz ukończyła kurs kroju i szycia. Wykonywała chałupniczą pracę dla Odzieżowo-Galanteryjnej Spółdzielni Pracy „Merona”, działającej w ramach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W 1954 roku wyszła za mąż za Henryka Jasnego, mieli dwoje dzieci.
Zmarła 11 czerwca 2021.

Rozmowę audio nagrała Małgorzata Łukianow w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3618.

Genowefa Jasny - galeria