Leokadia Słopiecka

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Leokadia Słopiecka - biogram

Urodziła się 26 lutego 1920 we wsi Podstoła w powiecie Busko-Zdrój w rodzinie chłopskiej Marcjanów jako drugie z siedmiorga dzieci. Jej ojciec posiadał 16 hektarów ziemi. Do ukończenia szkoły podstawowej w Drugni Leokadia Słopiecka wychowywała się na wsi, gdzie pomagała przy gospodarstwie oraz opiece nad młodszym rodzeństwem, a następnie pięć lat mieszkała w Kielcach na stancji, gdzie uczęszczała do technikum, a potem ukończyła warsztaty krawieckie.
Po wybuchu II wojny światowej Leokadia Słopiecka wróciła na wieś. W 1942 roku wyszła za mąż i urodziła dziecko. Działała w konspiracji, szkoliła się na łączniczkę i sanitariuszkę. W jej warsztacie krawieckim pod przykrywką AK oraz Bataliony Chłopskie zorganizowały punkt przekazywania rozkazów i informacji. W wyniku czyjejś zdrady Niemcy dowiedzieli się o tej działalności i 19 grudnia 1943 otoczyli wieś. Leokadia Słopiecka została aresztowana wraz z ojcem, który zginął w obozie Gross-Rosen. Jej mężowi udało się uciec do lasu i uniknąć aresztowania. Została osadzona w więzieniu w Kielcach, gdzie była poddawana torturom. 2 kwietnia 1944 przetransportowano ją do obozu Ravensbrück, gdzie przeszła kwarantannę i została przeniesiona do Neubrandenburga. Początkowo skierowano ją do karczowania lasu, jednak z powodu ran zadanych w więzieniu nie była w stanie podołać tej pracy. Jesienią 1944 roku zgłosiła się do obozowego zakładu szewskiego, dzięki czemu przeżyła.
Leokadia Słopiecka wróciła do Polski w maju 1945 po wyzwoleniu obozu przez wojska sowieckie. Po powrocie dowiedziała się, że jej syn przetrwał dzięki pomocy i opiece mieszkańców wsi. Po wojnie razem z mężem prowadzili w Dziećmorowicach gospodarstwo rolne, które zostało im odebrane. W 1958 roku otrzymali ziemię w Wałbrzychu. Leokadia Słopiecka przez 25 lat pełniła funkcję ławnika w sądzie rejonowym. Przez wiele lat była przewodniczącą Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W 1994 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za działalność społeczną została w 2005 roku uhonorowana tytułem Wolontariusza Roku. W grudniu 2014 Rada Miejska nadała jej tytuł Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Wychowała dwoje własnych dzieci, a po śmierci męża prowadziła z wnuczką rodzinę zastępczą. Zmarła 14 sierpnia 2017 w Wałbrzychu.

Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2006 roku w Wałbrzychu, sygnatura AHM_089.

Leokadia Słopiecka - galeria