Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wojciech Jursz - biogram

Urodził się 21 lutego 1928 w Warszawie. Matka, Julia z domu Glier, rozwiodła się z pierwszym mężem, pułkownikiem rosyjskim; miała z nim syna Antoniego. Ojciec, Stanisław, był legionistą, w niepodległej Polsce służył jako oficer zawodowy. Rodzina mieszkała najpierw w Pomiechówku blisko Modlina, w 1933 roku przeniosła się do Poznania, gdzie ojciec został inspektorem uzbrojenia. Wojciech Jursz rozpoczął naukę w Szkole Ćwiczeń.
Wybuch wojny w 1939 roku uniemożliwił mu powrót z sanatorium w Rabce, gdzie spędzał wakacje. Jego ojciec jako żołnierz Armii „Poznań” brał udział w bitwie nad Bzurą, dostał się do niewoli i znalazł w Oflagu VII A Murnau. Przyrodni brat Antoni przedostał się w górach przez granicę polską, później wstąpił do armii Andersa. Wojciech Jursz przyjechał do Warszawy wiosną 1941 roku i zamieszkał wraz z matką na Żoliborzu. Kontynuował naukę najpierw w szkole sióstr zmartwychwstanek, a od 1943 roku u ojców marianów na Bielanach. W 1944 roku wstąpił do Orląt. W sierpniu 1944 roku był łącznikiem, żołnierzem Wojskowej Służby Ochrony Powstania na Żoliborzu, pod pseudonimem „Kurek” walczył w plutonie 207. Po upadku powstania trafił poprzez obóz w Pruszkowie do Stalagu XI A Altengrabow, pracował w cukrowni w Wegeleben. Ewakuowany wraz z innymi jeńcami do Strassfurtu doczekał wyzwolenia przez wojsko amerykańskie 12 kwietnia 1945 .
Jesienią 1945 roku wraz z ojcem, którego odnalazł w Murnau, powrócił do Warszawy. Uczył się w gimnazjum im. ks. Poniatowskiego, następnie podjął studia stomatologiczne. Po uzyskaniu dyplomu jako inspektor brał udział w organizacji lecznictwa powiatowego i równocześnie pracował w gabinecie dentystycznym w Nowym Dworze Mazowieckim. Poślubił koleżankę z gimnazjum, Barbarę Gronkównę. Żona ukończyła psychologię w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej w Warszawie, później odbyła także studia medyczne. Wojciech Jursz zaliczył dwuletnią służbę wojskową w Zegrzu i znalazł zatrudnienie jako dentysta w tamtejszej Oficerskiej Szkole Łączności; prowadził również własną praktykę stomatologiczną. Po 17 latach został zatrudniony w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na stanowisku kierownika gabinetu stomatologicznego. Na emeryturę przeszedł w 1991 roku. Ma dwie córki.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Michałkiewicz w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1312.

Wojciech Jursz - galeria