Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Tadeusz Oratowski - biogram

Urodził się 17 maja 1943 w Lublinie. Rodzina była niezamożna, jego ojciec pracował jako stolarz, matka zajmowała się domem. Miał troje starszego rodzeństwa. Wczesne dzieciństwo spędził na Starym Mieście w Lublinie, gdzie ukończył w 1957 roku szkołę podstawową. Następnie rozpoczął naukę w szkole rzemiosł budowlanych, a po jej ukończeniu został przyjęty do technikum budowlanego.
W 1964 roku po zdanej maturze zdecydował się na karierę zawodowego wojskowego. W 1967 roku ukończył Oficerską Szkołę Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Poznaniu. Otrzymał skierowanie do 4 Dywizji Zmechanizowanej im. Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim, do 11 Złotowskiego Pułku Zmechanizowanego, gdzie dowodził plutonem czołgów. W kolejnych latach pracował w sztabie tego samego pułku jako oficer operacyjny, jednocześnie studiując w Akademii Sztabu Generalnego. W latach 1978–1988 pracował w Sztabie Generalnym w Zarządzie Mobilizacji i Uzupełnień, potem w latach 1988–1994 pracował w Sztabie Obrony Cywilnej Kraju, a następnie, do przejścia na emeryturę w 1997 roku, w Departamencie Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma stopień pułkownika.
W sierpniu 1968 jako dowódca plutonu czołgów uczestniczył w operacji „Dunaj”, tłumiącej zryw antykomunistyczny w Czechosłowacji. Jego batalion był dyslokowany w okolicach miejscowości Milovice, przy lokalnym lotnisku. Tadeusz Oratowski opisuje w wywiadzie przebieg tej operacji, a także relacje żołnierzy polskich z armią radziecką oraz z miejscową ludnością czeską.
Od najmłodszych lat jest pasjonatem motoryzacji, uczestniczył m.in. w wielu rajdach motocyklowych. W 1957 roku zaangażował się także w działalność harcerską w drużynie „Czarna Trzynastka”, dochodząc do stopnia instruktora harcerskiego w 1964 roku. Aktywność tę przerwał w momencie rozpoczęcia służby wojskowej; powrócił do niej w latach 80.
Podczas nauki w szkole oficerskiej poznał swoją przyszłą żonę, którą poślubił w 1968 roku, tuż przed wyjazdem do Czechosłowacji. Ma dwie córki. Mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2018 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3609.

Tadeusz Oratowski - galeria