Andrzej Krzeczunowicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Andrzej Krzeczunowicz - biogram

Urodził się 20 listopada 1930 we Lwowie, jako najmłodszy z trzech synów Heleny z domu Lubienieckiej i Kornela Krzeczunowiczów. Matka pochodziła z hrabiowskiego rodu Lubienieckich herbu Rola. Ojciec należał do szlacheckiej rodziny o korzeniach ormiańskich. W latach 1894–1988 był posłem na sejm II Rzeczypospolitej oraz oficerem kawalerii (dowodził pułkiem w stopniu rotmistrza w 1920 roku). Po I wojnie światowej zajął się restauracją rodzinnego majątku w Bołszowicach (obecnie na Ukrainie), w 1927 roku rozpoczął budowę nowego dworu, w którym w latach 30. matka Andrzeja Krzeczunowicza prowadziła letnisko.
Andrzej Krzeczunowicz pierwszą edukację odebrał w domu. Po wybuchu II wojny światowej cała rodzina przedostała się najpierw do Lwowa, skąd ojciec udał się na Węgry i dalej do Francji, do armii generała Sikorskiego. Andrzej Krzeczunowicz wraz z matką i braćmi przekroczyli granicę i dotarli do rodziny do Krakowa. Później przedostali się przez Wilkowo i Wiedeń do Włoch, skąd pojechali do Francji. Zamieszkali na południu w Arcachon, gdzie Andrzej z braćmi rozpoczął naukę w szkole. Pod koniec 1940 roku zostali przeniesieni do Marsylii, a następnie do Hyères, gdzie bracia wznowili naukę i chodzili przez dwa lata do szkoły. We wrześniu 1942 roku przenieśli się na krótko do Hiszpanii i Portugalii, skąd przetransportowano ich do Szkocji, a następnie do Anglii.
Andrzej Krzeczunowicz po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie St. Andrews w 1952 roku dostał się na stypendium do Kolegium Wolnej Europy w Strasburgu, gdzie rozpoczął kierunek wyższe studia europejskie. Wiosną 1954 roku rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najpierw jako tłumacz, a następnie w redakcji dziennika radiowego. Po dziesięciu latach został kierownikiem dziennika, a od 1983 do przejścia na emeryturę w 1988 roku pracował jako zastępca dyrektora Radia Wolna Europa. W latach 1989–1992 był dyrektorem Biblioteki Polskiej i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu. W latach 1992–1997 pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej w Belgii i Luksemburgu oraz stałego przedstawiciela przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej. Brał udział w rokowaniach w sprawie wejścia Polski do NATO. Obecnie mieszka w Anglii, Francji i Polsce.

Rozmowę wideo nagrała Monika Agopsowicz w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0067.

Andrzej Krzeczunowicz - galeria