Krystyna Stankiewicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Stankiewicz - biogram

Urodziła się 10 kwietnia 1931 w Berżenikach na północno-wschodniej Wileńszczyźnie w rodzinie Heleny z domu Zan i Kazimierza Stankiewiczów. Miała starszą siostrę Marię i młodszego brata Józefa. Matka pochodziła z pobliskiego majątku Dukszty; jej przodkiem był Tomasz Zan, przyjaciel Adama Mickiewicza. Rodzice zarządzali własnym gospodarstwem liczącym 180 hektarów ziemi, prowadzili hodowlę drobiu i świń. Od połowy lat 30. gościli u siebie licznych letników z Wilna i Warszawy. Krystyna Stankiewicz przed wojną zaczęła pobierać naukę w domu. 
We wrześniu 1939 w wyniku radzieckiego bombardowania zabudowania gospodarskie w znacznej części spłonęły. Latem 1940 po ponownym zajęciu terenów przez Rosjan rodzina musiała opuścić dom. Znalazła schronienie najpierw w majątku Raj należącym do krewnego, znanego botanika i pomologa Adama Hrebnickiego, później przeniosła się do Wilna. Ojciec Krystyny Stankiewicz mieszkał osobno, prawdopodobnie ukrywał się w obawie przed prześladowaniami. W styczniu 1945 po aresztowaniu przez Rosjan trafił do więzienia, a następnie został wysłany w głąb Związku Radzieckiego do obozu pracy. 
W lutym 1945 Krystyna Stankiewicz z bratem i ciotką przyjechała w transporcie przesiedlanej ludności do Lublina; po kilku miesiącach dołączyła do nich matka. Początkowo rodzina osiadła w Aninie pod Warszawą. Krystyna Stankiewicz rozpoczęła edukację w tamtejszej szkole sióstr felicjanek. Pod koniec 1946 roku przeniosła się z bliskimi do stolicy, gdzie matka, pracująca w hurtowni sprzętu medycznego, dostała mieszkanie. Ojciec powrócił z ZSRR w październiku 1948. Krystyna Stankiewicz kontynuowała naukę w dwuletniej szkole pielęgniarskiej. Po jej ukończeniu przez trzy lata była zatrudniona w Zakopanem w domu wczasowym, później dostała etat w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Kierowała personelem pielęgniarskim na oddziale chirurgii, pracując tam do emerytury. W latach 80. odwiedziła rodzinny majątek w Berżenikach, zaniedbany po przekształceniu w sowchoz. Później jeszcze kilkakrotnie podróżowała na Wileńszczyznę, nawiązując liczne kontakty z Polakami. Zmarła 23 sierpnia 2016.

Rozmowę audio nagrał Paweł Pięciak w 2015 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3331.

Krystyna Stankiewicz - galeria