Dofinansowanie

Program Kultura Cyfrowa 2021

Od kwietnia 2021 w ramach dwuletniego projektu „Zapomniani świadkowie XX wieku. Udostępnienie online pełnych relacji biograficznych – kontynuacja” dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura cyfrowa 2021” opracowaliśmy i udostępniliśmy w serwisie relacjebiograficzne.pl kolejne nagrania i fotografie archiwalne: 80 pełnych, spisanych relacji biograficznych (audio i wideo) oraz ponad 930 zdjęć. Ponadto serwis został poddany analizie pod kątem rozwiązań przyjaznych dla użytkownika i zoptymalizowany. Aby ułatwić odbiorcom pierwszy kontakt z relacjami biograficznymi, utworzona została osobna podstrona zawierająca materiały edukacyjne i popularyzatorskie oraz materiały przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Wybrane projekty zostały przetłumaczone na język angielski (w tym film „Niespodzianka '89” w reż. Agnieszki Uścińskiej oraz film „Wrzesień 1939 w Warszawie we wspomnieniach świadków” przygotowany przez zespół AHM).

W ramach dofinansowania w 2021 roku powstał cykl artykułów wprowadzających w świat historii mówionej – „Wędrówki po historii mówionej, czyli subiektywny przewodnik po relacjach świadków historii”. W 2022 roku z myślą o nauczycielach przygotowaliśmy materiały edukacyjne „Historia mówiona dla nauczycieli”. W serwisie w sekcji „Projekty specjalne” zostały umieszczone wybrane wspomnienia naszych rozmówców, z indywidualnej perspektywy ukazujące wydarzenia i problemy poruszane w szkole na lekcjach historii. Mają one postać 19 kilkuminutowych montaży audio i wideo, nawiązujących tematyką do poszczególnych zagadnień przewidzianych w podstawie programowej nauczania historii w szkołach średnich. Do fragmentów dźwiękowych dołączono pliki PDF zawierające podstawowe informacje na temat zaprezentowanych świadectw, transkrypcje nagrań oraz pytania pomocnicze, ułatwiające wykorzystanie tych źródeł w pracy z uczniami.

Relacjebiograficzne.pl to największy i najnowocześniejszy w Polsce serwis udostępniający historię mówioną online, który powstał i jest rozbudowywany dzięki kolejnym dotacjom MKiDN z programu „Kultura cyfrowa”.

Koordynatorka projektu: Joanna Rączka
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Kultura cyfrowa” w kwocie 217 600 zł.