Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Rajmund Ulatowski II - biogram

Urodził się 29 lipca 1929 w Toruniu jako pierwsze dziecko Gertrudy z domu Schulz i Stanisława Ulatowskich; miał młodszą siostrę. Matka, wychowana w Berlinie, pochodziła z polskiej rodziny z Wielkopolski. Ojciec, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, był zawodowym wojskowym, szefem baterii w 1 Dywizjonie Pomiarów Artylerii w Toruniu. Rodzina mieszkała na terenie koszar. Do wybuchu wojny Rajmund Ulatowski skończył cztery klasy szkoły powszechnej.
We wrześniu 1939 rodzina przedostała się do Szacka na Wołyniu, a stamtąd do Rozwadowa (dziś dzielnica Stalowej Woli). Tam zaopiekował się nimi wuj, Wacław Schulz, m.in. zatrudniając Stanisława Ulatowskiego w rozlewni piwa i pomagając jego żonie w uruchomieniu sklepu z zastawą stołową i naczyniami kuchennymi.
Podczas wojny Rajmund Ulatowski uczył się w szkole powszechnej w Rozwadowie, potem na kursach rolniczych i handlowych. W grudniu 1945 zatrudnił się jako księgowy w miejscowym GS-ie, jednocześnie kontynuował naukę w liceum. W 1948 roku zdał maturę i podjął trzyletnie studia w Akademii Handlowej w Poznaniu. Po otrzymaniu dyplomu został powołany do wojska, trafił do Centrum Wyszkolenia Kwatermistrzowskiego. Po roku otrzymał promocję na stopień podporucznika i rozpoczął służbę zawodową. W latach 50. pracował w wydziałach finansowych Dowództwa Warszawskiego Okręgu Wojskowego i MON, następnie w Komendzie Garnizonu m.st. Warszawy. Równocześnie kształcił się, uzyskując tytuł dyplomowanego biegłego księgowego, a także magistra ekonomii w Wojskowej Akademii Politycznej. W 1967 roku przeniósł się do Głównej Kontroli Wojskowej MON i pozostał tam do 1990 roku. W stan spoczynku przeszedł w stopniu pułkownika. Przez cały okres kariery zawodowej pozostał bezpartyjny. Obecnie mieszka na warszawskim Bemowie.
Rozmowę audio nagrała Emilia Matuszewska w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3744.
Pierwsza część wywiadu jest dostępna tutaj: https://relacjebiograficzne.pl/audio/433-rajmund-ulatowski-i.
