Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Zofia Rusecka - biogram

Urodziła się 15 maja 1922 w Lublinie. W 1926 roku rodzina przeniosła się do Warszawy i zamieszkała na Woli. W 1940 roku zdała na tajnych kompletach maturę, potem uczyła się w tajnej akademii medycznej. W 1940 roku wstąpiła do konspiracji, od 1943 roku służyła w oddziale ochrony Komendy Głównej Armii Krajowej - 993/W. Jako łączniczka uczestniczyła w wielu akcjach oddziału, m.in. w akcji w barze "Za kotarą". Odznaczona Krzyżem Walecznych. 
Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego dostała urlop z oddziału, by zdać egzaminy na studiach. Zgłosiła się do oddziału AK walczącego w Śródmieściu na ulicy Złotej. Służyła jako łączniczka oraz w powstańczym szpitalu. W czasie walk zginął jej brat. Po upadku powstania przebywała w obozach jenieckich, kolejno Lamsdorf, Mühlberg, Chemnitz i Oberlangen (obóz przeznaczony wyłącznie dla kobiet, jeńców wojennych). Po wyzwoleniu wstąpiła do Pomocniczej Służby Kobiet, służyła przy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Wróciła do kraju w 1947 roku. Aresztowana w styczniu 1949 przez Urząd Bezpieczeństwa, została uwięziona i poddana brutalnemu śledztwu w więzieniu mokotowskim. Po pół roku zwolniona bez wyroku. Początkowo nie mogła znaleźć pracy, potem zatrudniła się jako pilot wycieczek zagranicznych w biurze podróży "Orbis". Uprawiała wioślarstwo (mistrzyni Polski z 1952 roku), potem także narciarstwo. Aktywnie działała w środowisku kombatanckim, m.in. we władzach Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarła w 2007 roku.

Relację audio nagrał Jarosław Pałka w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0207.

Zofia Rusecka - galeria