Halina Sylwia Kornblum

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Halina Sylwia Kornblum - biogram

Urodziła się 30 stycznia 1933 w Warszawie w religijnej rodzinie żydowskiej, z której pochodziło kilku cadyków, m.in. Baal Szem Tow. Halina Sylwia Kornblum mieszkała z rodzicami przy ul. Grzybowskiej, dziadkowie mieszkali przy ul. Żelaznej 47. W domu mówiono po polsku. Tuż przed wybuchem wojny ojciec został zmobilizowany do obrony Warszawy. Dostał się do niewoli, ale jako Żyd został zwolniony i wrócił do Warszawy w marcu 1940. 
Po utworzeniu przez Niemców getta Halina Kornblum zamieszkała w nim razem z całą rodziną. Uczyła się na prywatnych lekcjach. Na wiosnę 1942 roku została zapisana do szkoły przy ul. Grzybowskiej. Podczas akcji likwidacyjnej 22 lipca 1942 rodzina została rozdzielona. Ojca złapano i wysłano do obozu pracy w Rembertowie, gdzie zginął. Halina Kornblum została z matką. Ukrywały się w piwnicach lub opuszczonych mieszkaniach. Zostały złapane przez policję żydowską, ale podczas przejazdu na Umschlagplatz zostały uratowane przez obcą kobietę.
Halina Kornblum opuściła getto z matką w 1942 roku. Razem z innymi członkami rodziny znalazły miejsce po aryjskiej stronie, na Kole, przy ul. Obozowej. Później przenieśli się do mieszkania przy ul. Krochmalnej. Gdy sąsiedzi zaczęli podejrzewać, że grupa Żydów ukrywa się, rodzina rozdzieliła się. Halina przeniosła się z matką na ul. Ciepłą. Ponowne zostali odkryci przez sąsiadów, którzy włożyli do skrzynki list z prośbą, by opuścili mieszkanie, bo dom jest w niebezpieczeństwie. Halina Kornblum wraz z matką i krewnymi przenieśli się wówczas do miejscowości Nowe Górce pod Warszawą, do domu, w którym były rozległe piwnice. Ukrywało się tam trzynaście osób. Gospodarz, który dzierżawił dom, opiekował się żydowską grupą, robił zakupy, jako jedyny wychodził na zewnątrz. Jego żona z dzieckiem mieszkała w Warszawie. Pod koniec lipca 1944 gospodarz pojechał do Warszawy. Nie wrócił, ponieważ wybuchło powstanie. Opiekę przejęła Halina Kornblum - jako jedyna z grupy wychodziła z domu i zdobywała jedzenie dla trzynastu osób. Pomagał jej piekarz Skrzela, od którego kupowała chleb. 
Po zajęciu Warszawy przez Armię Czerwoną Halina Kornblum z matką wróciła do Warszawy. Matka zaczęła handlować papierosami oraz pieprzem. Nie była w stanie utrzymać siebie i córki, więc oddała córkę do żydowskiego domu dziecka w Otwocku. Tam Halina Kornblum poznała swojego przyszłego męża - Władysława Kornbluma. Poznała też Hannę Krall, z którą nadal się przyjaźni.
Po kilku miesiącach Halina Kornblum przeniosła się z matką do Szczecina, gdzie uczyła się w szkole. Zapisała się do organizacji syjonistycznej i razem z matką wyjechała w 1950 roku do Izraela. Początkowo zamieszkała w kibucu. Po kilku miesiącach opuściła kibuc, uczyła się w szkole pielęgniarskiej. później pracowała i uczyła się w laboratorium. Wyszła za mąż za Władysława Kornbluma, którego ponownie spotkała po przyjeździe do Izraela. Pierwszy raz do Polski przyjechała w 1988 roku, od tego czasu stara się przyjeżdżać raz do roku. Halina Kornblum należy do Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska.

Rozmowę audio nagrała Magdalena Stopa w 2011 roku w Warszawie (Polska), sygnatura AHM_2948.

Halina Sylwia Kornblum - galeria