Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Adam Kreutzer - biogram

Urodził się 20 listopada 1924 w Uhercach Mineralnych koło Leska w woj. lwowskim. Miał dwie siostry i brata. Matka zajmowała się domem, zmarła w 1935 roku. Ojciec pracował na kolei, m.in. w Ustrzykach Dolnych, potem w 1939 roku był zawiadowcą odcinka kolejowego od Sanoka do Chyrowa. Adam Kreutzer skończył sześć klas szkoły powszechnej w Uhercach Mineralnych, siódmą klasę w Ustrzykach Dolnych, gdy rodzina przeniosła się do tego miasta. Potem uczył się przez dwa lata w szkole przemysłowej w Ustrzykach Dolnych. Należał do Związku Strzeleckiego. 
22 września 1939 Adam Kreutzer razem z bratem przekroczył granicę polsko-rumuńską. Dotarł do miejscowości Babadag, potem przebywał w obozie internowania w Slava Rusie i Timisul de Jos. Po trzech miesiącach razem z grupą młodocianych Polaków wyruszył pociągiem z przeznaczeniem do szkoły do Algieru. Po drodze, we Francji został skierowany do Armii Polskiej, przebywał w obozie mobilizacyjnym w Parthenay. Pracował w komisji lekarskiej. W czasie kampanii francuskiej 1940 roku ewakuował się do Bordeaux, skąd na pokładzie angielskiego statku przypłynął do Liverpoolu. Przebywał w obozie mobilizacyjnym w Glasgow, gdzie chorował na malarię. Przez rok uczył się w gimnazjum w Glasgow. W 1941 roku został powołany do broni pancernej. Służył w kompanii zaopatrzenia. Przeszedł kurs mechaników czołgowych, kurs ratowniczy, elektromechaniki, uzyskał prawo jazdy. Służył w 1. Dywizji Pancernej w 3. kompanii zaopatrzenia 3. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej. Na początku sierpnia 1944 wraz 1. Dywizją Pancerną jako kwatermistrz wylądował w Normandii. Brał udział w bitwie o Falaise, potem w walkach o Belgię i Holandię. Na przełomie 1944 i 1945 odbył podróż po Francji z misją poszukiwania polskich ochotników do dywizji pancernej. Po powrocie, w marcu 1945, razem z dywizją brał udział w działaniach bojowych w Holandii i północnych Niemczech, szlak bojowy zakończył w Wilhelmshaven. 
Po zakończeniu wojny przez dwa lata uczył się w szkole handlowej w Holandii, potem służył w obozie demobilizacyjnym dla polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii. Zdemobilizowany został w 1947 roku i postanowił pozostać na emigracji. Początkowo rozpoczął pracę na kolei w Cambridge. Ożenił się z Polką, która znajdowała się na emigracji w Wielkiej Brytanii. W 1952 roku rodzina wyemigrowała do Kanady, osiedliła się w Toronto. Adam Kreutzer pracował jako taksówkarz, potem był handlowcem. Aktywnie działał w środowisku kombatantów byłych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej (prezes Stowarzyszenia Żołnierzy 1. Dywizji Pancernej w Kanadzie) oraz środowisku polonijnym (wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej). Mieszkał w Mississauga w Kanadzie. Zmarł w 2011 roku. 
Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1407.

Adam Kreutzer - galeria