Zofia Schuch-Nikiel

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Zofia Schuch-Nikiel - biogram

Urodziła się 24 października 1916 w Warszawie. Jej ojciec był potomkiem Jana Krystiana Schucha, pochodzącego z Drezna architekta zieleni, projektanta placów w okolicy Łazienek Królewskich w Warszawie i patrona znajdującej się tam al. Szucha. Ojciec Zofii Schuch-Nikiel był inżynierem, ale porzucił swój zawód i wstąpił do Policji Państwowej. W latach 20. został zastępcą komendanta Policji Państwowej w Warszawie. Zofia Schuch-Nikiel dzieciństwo spędziła na Powiślu. Chodziła do żeńskiego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy pl. Trzech Krzyży. W latach 1935-1939 studiowała na akademii handlowej w Antwerpii i Liège, podróżowała po Niemczech, Węgrzech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W sierpniu 1939 wróciła do Warszawy. Wzięła udział w obronie stolicy jako sanitariuszka i kierowca w wojsku. Na początku wojny pracowała w biurze podróży, które umożliwiało wyjazd z Polski Żydom posiadającym już wizy. Ze względu na znajomość języków do jej zadań należało m.in. załatwianie formalności na gestapo. Zofia Schuch-Nikiel pracując, równocześnie działała konspiracyjnie w Pogotowiu Harcerek. Kierowała pracami w dzielnicy Śródmieście. W 1942 roku została zastępcą komendantki służby sanitarnej Wojskowej Służby Kobiet na terenie Warszawy; funkcję tę pełniła także w czasie powstania warszawskiego.

Po zakończeniu wojny pracowała w Czerwonym Krzyżu jako kierowniczka transportu, następnie w Ministerstwie Budownictwa Przemysłowego, skąd została zwolniona po interwencji Urzędu Bezpieczeństwa. Później była zatrudniona w Instytucie Ochrony Środowiska i Instytucie Francuskim, skąd odeszła na emeryturę. Przez cały okres powojenny działała na rzecz wychowania młodzieży, współorganizując między innymi obozy letnie i zimowiska, a po 1989 roku także odczyty, obchody rocznicowe i spotkania dla młodych członków ZHP i ZHR. Kierowała organizacją „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku”, skupiającą seniorki polskiego ruchu skautingowego. Zmarła w grudniu 2012 roku.

Rozmowę audio nagrała Joanna Urbanek w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0221.

Zofia Schuch-Nikiel - galeria