Anna Świderkówna

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
0
Nagranie dla Archiwum Historii Mówionej z panią profesor Anną Świderkówną, rozmawia Zofia Stopa, 2 czerwca 2007.
10
Anna Świderkówna: Zacząć jest zawsze chyba najlepiej od początku. Urodziłam się w Warszawie 5 grudnia 1925 roku. Wiem nawet, że koło 11 wieczorem. I co więcej, ten dzień to był dzień, w tym dniu akurat umarł autor „Chłopów”. Zofia Stopa: Reymont. Reymont, tak. I żeby było dosyć oryginalnie, bo kiedy mój ojciec przyszedł po moim urodzeniu po raz pierwszy odwiedzić moją matkę, to nie chciał jej powiedzieć o tym, że Reymont umarł, bo bał się, że ona się zdenerwuje. Matka się potem zawsze z tego śmiała. No bo niby dlaczego? Nic nas z Reymontem nie łączyło, poza tym, że matka bardzo lubiła jego książki.
73
Oboje rodzicie mieli skończoną chemię na Politechnice Warszawskiej. Zresztą na Politechnice Warszawskiej się poznali. Moja matka urodziła się w roku 1899, tak że mnie było zawsze łatwo obliczyć, ile ma lat, bo do dnia swoich urodzin, czyli do 2 lipca, to miała tyle lat, ile rok miał. A potem trzeba było jeden rok dodać. A ojciec się urodził w 1897 roku, więc trochę wcześniej. Poznali się na politechnice, ale zawsze jak moja matka opowiadała, to poznali się przez kłótnię. Ojciec oczywiście, tak jak prawie wszyscy młodzi ludzie wtedy, poszedł do wojska w 1920 roku.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Anna Świderkówna - biogram

Urodziła się 5 grudnia 1925 w Warszawie. Jej dziadek ze strony matki, Edward Borkowski, wraz z braćmi założył firmę Bracia Borkowscy „BraBork”; mieli fabrykę na Pradze i sieć sklepów ze sprzętem elektrotechnicznym w całej Polsce. Rodzice Anny Świderkówny  ukończyli chemię na Politechnice Warszawskiej i pracowali w rodzinnej firmie. Mieszkali najpierw przy pl. Trzech Krzyży, później w dworku w Siestrzeniu pod Warszawą. W 1939 roku Anna Świderkówna zdała do trzeciej klasy gimnazjalnej. Po wybuchu II wojny rodzina uciekła do Lwowa; po 17 września powróciła do Warszawy. Ojciec miał dołączyć po kilku dniach, ale został zatrzymany i uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, z którego powrócił w 1943 roku. Zaczął działać w konspiracji. W czasie okupacji Anna Świderkówna uczyła się w prywatnym liceum chemicznym. Klasę maturalną ukończyła w ramach tajnych kompletów, w 1943 roku zdała maturę. W tych latach samodzielnie nauczyła się greki. Powstanie warszawskie spędziła w Śródmieściu Południowym, była sanitariuszką. Po upadku powstania wraz z całym personelem i pacjentami szpitala polowego trafiła do obozu jenieckiego Zeithain w Niemczech, gdzie przebywała do maja 1945.

Ojciec, Marian Świderek, po wojnie był profesorem Politechniki Warszawskiej, dyrektorem Instytutu Chemii Przemysłowej. W 1945 roku Anna Świderkówna rozpoczęła studia w zakresie filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Już na II roku studiów została asystentką i rozpoczęła  karierę naukową. W 1962 roku objęła kierownictwo Katedry Papirologii; stanowisko to piastowała do 1991 roku. W 1986 roku została profesorem zwyczajnym. W 1996 roku obchodziła pięćdziesięciolecie pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu książek o starożytności i Biblii, m.in. „Bogowie zeszli z Olimpu”, „Rozmowy o Biblii”, „Nie tylko o Biblii”. Zmarła w 2008 roku.

Rozmowę audio nagrała Zofia Stopa w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0346.