Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Andrzej Kotarski - biogram

Urodził się 27 listopada 1926 w Warszawie. Miał pięcioro rodzeństwa. Ojciec był właścicielem fabryki maszyn wiertniczych w Petersburgu. W trakcie rewolucji rodzice uciekli do Warszawy, gdzie ojciec został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Andrzej Kotarski przed wojną rozpoczął naukę w liceum francuskim przy ul. Polnej. W czasie okupacji krótko uczył się w gimnazjum przy ul. Śniadeckich, a następnie w zawodowym gimnazjum rolniczym przy ul. Pankiewicza. Na przełomie 1941 i 1942 roku Andrzej Kotarski wstąpił do Szarych Szeregów. 25 maja 1942 został aresztowany przez gestapo, rok spędził w więzieniu na Pawiaku. W 1943 roku został wywieziony do obozu na Majdanku. W lutym 1944 został przetransportowany do obozu Gross-Rosen. 9 maja 1945 obóz został ewakuowany, Andrzej Kotarski trafił do obozu w Litomierzycach. Po wojnie dotarł do Norymbergi, gdzie uczył się w gimnazjum i liceum prowadzonym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich, tam zdał maturę. Wyjechał do Monachium, gdzie studiował ekonomię na uniwersytecie UNRRA.
Na prośbę matki wrócił do Polski jesienią 1946 i podjął studia chemiczne, które ukończył w 1952 roku. Pracował w Instytucie Chemicznym na warszawskim Żoliborzu. Zrobił doktorat, wyjechał na półroczne stypendium do Instytutu Naftowego Francji. Po powrocie został kierownikiem zakładu analitycznego w Instytucie Przemysłu Organicznego, współtworzył w nim zakładową "Solidarność".
Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0130.

Andrzej Kotarski - galeria