Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Stefan Galikowski - biogram
Urodził się 14 listopada 1926 w Czersku na Pomorzu. Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci z pierwszego małżeństwa ojca. Matka, Maria, zmarła, zanim ukończył drugi rok życia. Ojciec, Franciszek, prowadził ubogie, dwuhektarowe gospodarstwo rolne. Stefan Galikowski uczęszczał do szkoły powszechnej we wsi Klaskawa, potem w Czersku. Jednocześnie zarabiał na utrzymanie wypasając gęsi i zbierając jagody na handel.
Po wybuchu II wojny światowej, gdy czerska szkoła została zniemczona, został pobity przez niemieckich nauczycieli. Żeby nie wracać do szkoły zamieszkał i podjął pracę we wsi Klaskawa. Na początku 1941 roku otrzymał od władz niemieckich nakaz pracy w należącym do Niemców gospodarstwie rolnym w Borkowie koło Oruni. W grudniu został przez gospodarzy oskarżony o kradzież, pobity przez niemieckiego policjanta i odesłany do nowego pracodawcy, ogrodnika pracującego pod Gdańskiem. Rok później, gdy ojciec podpisał volkslistę, Stefan jako nieletni otrzymał kategorię "Eingedeutsch". W grudniu 1942 podjął pracę przymusową u kowala, w kuźni pod Gdańskiem.
W listopadzie 1943 został wcielony do Wehrmachtu i, po krótkim przeszkoleniu wojskowym pod Hamburgiem, wysłany pod Calais, do Francji. Brał udział w ustawianiu tzw. "słupów Rommla" i w walkach z aliantami o Calais. We wrześniu 1944 dostał się do alianckiej niewoli. Zwerbowano go do polskiego wojska, wszedł w skład 1. Pułku Artylerii Motorowej 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Został odesłany pod Edynburg na szkolenie. W kwietniu 1945 został przewieziony do Belgii, do końca wojny stacjonował z pułkiem przy Linii Zygfryda. Przez kolejne dwa lata stacjonował w Lingen w Dolnej Saksonii, w polskiej strefie okupacyjnej. W tym czasie ukończył polską szkołę handlową i rozpoczął naukę w gimnazjum.
15 lipca 1947 powrócił do Polski, znalazł zatrudnienie w dziale księgowości mleczarni w Choczewie. W zakładzie pracował piętnaście lat. Zamieszkał w Elblągu z poznaną w Choczewie żoną. W tym czasie zdał eksternistycznie małą maturę, ukończył technikum handlowe. W 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (pierwszy egzamin na tę uczelnię zdawał w 1951 roku). W 1963 roku zmienił pracę. Przez kolejne dziesięć lat, do przejścia na wcześniejszą emeryturę, był księgowym w kilku elbląskich spółdzielniach mieszkaniowych.
Mieszka w Gdańsku.
Rozmowę audio nagrał Dominik Czapigo w 2010 roku w Gdańsku, sygnatura AHM_1855.