Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wacław Galios - biogram

Urodził się 30 września 1921 w Kochłowicach. Jego rodzicami byli Anastazja z domu Rajwa oraz Jan Galiosowie. Ojciec, pracownik kopalni, zginął, kiedy Wacław Galios miał dwa lata. Matka wyszła po raz drugi za mąż. Wacław Galios miał czworo młodszego rodzeństwa. Ukończył szkołę powszechną w Radoszowie a następnie szkołę wieczorową. W trakcie nauki w szkole wieczorowej, w latach 1937-1939, pracował w Chorzowie jako pomocnik adwokata. 
Po wybuchu wojny i zajęciu miasteczka przez Niemców, aby uniknąć wywiezienia na roboty do Rzeszy pracował w kaflarni jako palacz. 2 czerwca 1942 został powołany do Wehrmachtu. Po odbyciu szkolenia w Hamburgu, we wrześniu 1942 roku został skierowany na front w Afryce Północnej. W połowie 1943 roku, będąc w okolicy Tunisu, zdezerterował z armii niemieckiej i poddał się Amerykanom. Z Afryki został przetransportowany do Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1943 wstąpił do 1. Pułku Artylerii Przeciwpancernej 1. Dywizji Pancernej. Uczęszczał do szkoły podoficerskiej. Wziął udział w lądowaniu w Normandii. W Holandii, w październiku 1944 roku został ciężko ranny i przetransportowany do szpitala w Anglii. Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii, pracował jako oficer gospodarczy w wojsku. 
Planował emigrację do Kanady lub Belgii, jednak powrócił do Kochłowic w lipcu 1947 roku. Rozpoczął pracę w administracji Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego a następnie w kopalni "Kleofas" (później "Gottwald"). W czasie pracy w kopalni ukończył technikum górnicze. Na emeryturę przeszedł w 1982 roku. Od 1969 roku aktywnie działał w ZBoWiD w kopalni. Obecnie jest członkiem katowickiego Koła Maczkowców.
Rozmowę audio nagrała Karolina Żłobecka w 2010 roku w Kochłowicach, sygnatura AHM_2102.

Wacław Galios - galeria