Bożena Godycka-Karoń

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Bożena Godycka-Karoń - biogram

Urodziła się 4 lutego 1930 w Warszawie. Ojciec został zmobilizowany w 1939 roku i po 17 września znalazł się w Rumunii, skąd przedostał się do Polski w 1940 roku.
Bożena Godycka-Karoń rozpoczęła edukację na pensji Wandy Szachtmajerowej. Tam została wciągnięta do Szarych Szeregów. Brała udział w powstaniu warszawskim na Ochocie. Wraz z rodzicami znalazła się na tzw. Zieleniaku, a następnie w Pruszkowie. Ojciec, wywieziony do Oranienburga, zginął w obozie. Bożena Godycka-Karoń z matką trafiły do Ravensbrück, potem pracowały w fabryce pod Monachium. W czasie ewakuacji obozu znalazły się w okolicach Minden. Wyzwolone przez Amerykanów i przewiezione do angielskiej strefy okupacyjnej w Nadrenii-Westfalii, wiosną 1946 roku wróciły do Polski. Początkowo zamieszkały u rodziny w Grodzisku Mazowieckim, następnie przy ulicy Noakowskiego w Warszawie. Bożena Godycka-Karoń zdała maturę w 1949 roku, a następnie ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracowała w tygodniku spółdzielni inwalidów "Spółdzielczość Pracy", zajmowała się też rehabilitacją osób niepełnosprawnych. W 1978 roku przeszła do "Tygodnika Demokratycznego". W czasie stanu wojennego została zawieszona w obowiązkach dziennikarza i przeniesiona do informatora turystycznego, skąd odeszła w 1988 roku na wcześniejszą emeryturę.
Rozmowę audio nagrała Katarzyna Solka-Dąbrowska w 2009 roku w Warszawie , sygnatura AHM_1205.

Bożena Godycka-Karoń - galeria