Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jerzy Kubin - biogram

Urodził się w 1924 roku w Katowicach jako syn oficera Wojska Polskiego i urzędniczki. Ojciec ukończył Uniwersytet Jagielloński na Wydziale Prawa, matka przyjmowała nauki na stancji a następnie pracowała w Głównym Urzędzie Statystycznym. Jego jedyna siostra w czasie wojny wyemigrowała.
Jako mały chłopiec mieszkał z matką w Milanówku, później na warszawskim Czerniakowie, gdzie uczęszczał do prywatnej a później państwowej szkoły na ulicy Czerniakowskiej 122. W okresie przedwojennym był członkiem drużyny harcerskiej, nie odbył jednak szkolenia wojskowego.
W 1942 roku w czasie okupacji na tajnych kompletach zdał maturę. W 1943 roku rozpoczął studia humanistyczne z pogranicza filozofii kultury na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
W okresie wojny i okupacji mieszkał w majątku babki w Chrobrzu na Kielecczyźnie gdzie wraz z przyjacielem Gerardem Labudą wydawał prasę podziemną - „Głos Polski Podziemnej”. W czasie powstania warszawskiego działał jako korespondent wojskowy.
W 1948 roku został po raz pierwszy zatrzymany i przesłuchiwany przez bezpiekę w związku z pracą w „Tygodniku Warszawskim”, gdzie pełnił funkcję redaktora „Kolumny Młodych”. W latach 1948-1949 przebywał w więzieniu. W 1953 roku został ponownie zatrzymany i przesłuchiwany. Po wyjściu z więzienia rozpoczął pracę w PWN. Po 1952 roku pracował w licznych placówkach związanych z rozwojem nauki współpracując między innymi z Redakcją Studiów i Oceny Programów oraz Poradnią Samokształcenia. Związany był z ruchem polskiej socjotechniki. Od 1984 roku nie pracował naukowo. Zmarł w 2009 roku. 
Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2007 roku w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą, sygnatura AHM_0234.

Jerzy Kubin - galeria