Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Emil Mieszkowski - biogram

Urodził się 2 listopada 1926 jako najstarsze z trojga dzieci Stanisławy z Szumańskich i Wacława Mieszkowskiego. Jego dziadek, również Emil, był założycielem znanej w Warszawie firmy „Mieszkowski”, sprzedającej eleganckie nakrycia głowy. Pierwszy sklep firmy działał przy Nowym Świecie 53. Syn Emila, Wacław, kontynuował rodzinną tradycję i przed II wojną światową prowadził jeden ze sklepów tej marki przy ul. Marszałkowskiej 109. Dwa inne sklepy rodzina Mieszkowskich miała w Alejach Jerozolimskich 44 i przy ulicy Targowej 18. Po wojnie rodzina Mieszkowskich próbowała odtworzyć firmę, nigdy jednak nie udało się odbudować jej przedwojennej pozycji. Wacław Mieszkowski prowadził sklep z eleganckimi nakryciami głowy w różnych miejscach Warszawy do roku 1970.

Emil Mieszkowski, syn Wacława, uczęszczał do warszawskich szkół: Liceum im. W. Górskiego, szkoły z internatem ojców marianów na Bielanach i Liceum im. M. Reja.

Po wybuchu II wojny światowej wstąpił w szeregi Armii Krajowej , brał udział w akcjach wywiadowczych i w kursie podchorążówki.

Po wojnie kontynuował edukację: zdał maturę w szkole handlowej przy ul. Sandomierskiej i w 1946 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej, które ukończył w 1949 roku.
W latach 1946-1953 pracował w Polskim Towarzystwie Handlu Zagranicznego „Varimex”, następnie, do 1957 roku, w zarządzie szkolenia zawodowego Ministerstwa Łączności. Od 1957 roku prowadził wraz z przyjacielem, Jerzym Błaszkowskim, warsztat mechaniczno-ślusarski w Warszawie. W związku z tzw. „aferą paczkową” został aresztowany w 1958 roku i sześć miesięcy spędził w więzieniu w Pałacu Mostowskich. W 1993 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 28 stycznia 2021.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Solka-Dąbrowska w 2008 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1066.

Emil Mieszkowski - galeria