Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
0
Archiwum Historii Mówionej, nagranie z panią Krystyną Rasevi w Warszawie, 7 lipca i 4 sierpnia 2008 roku. Nagrywał Michał Osypowicz.
15
Michał Osypowicz: To ja bym poprosił, żeby pani rozpoczęła swoją opowieść. Krystyna Rasevi: Nazywam się Krystyna z Krajewskich Rasevi. Urodziłam się 28 stycznia 1924 roku w Warszawie. Prawdopodobnie albo na Polnej, albo w szpitalu na Ordynackiej, ale tego nie wiem. Moimi rodzicami był Wacław Krajewski pochodzący ze Skierniewic, wieś Balcerów, moją mamą Maria z Dąbrowskich, warszawianka. Jeszcze ja mam dwie siostry. Młodsza ode mnie Teresa, dwa lata młodsza i Cecylia, sześć lat młodsza. Obie żyją, obie wdowy. Mają dzieci i wnuki. Więc, mój ojciec pracował w magistracie na placu Teatralnym w ratuszu i to się nazywało wtedy woźny oficjalista. Moja mama nie pracowała, wychowywała nas. Dzieciństwo było różne, wzloty i upadki. Może, to nie tak.
120
Mój ojciec był bardzo surowy, pedant, no i pochodzący właśnie ze wsi. Zresztą bardzo [wcześnie] wyjechał do Łodzi, miał pewno szesnaście lat, więc inaczej patrzył na życie niż moja mama. Między nimi było dziewięć lat różnicy. Mamusia była młodsza. Po jakimś czasie, bo tam później, po tej Polnej, bo nie wiem, czy na przykład młodsza siostra urodziła się tam, czy już gdzie indziej. W każdym razie, żeśmy mieszkali jeszcze na Żelaznej. Numeru nie pamiętam, ale mieszkaliśmy następnie na ulicy Łowieckiej 42. To mieszkanie i adres pamiętam. To był dom pana Stanisława Dąbrowskiego, który potem został mężem siostry mojej mamy. Następnie żeśmy mieszkali na ulicy Grójeckiej 93 przy budynku szkolnym, na parterze, mieszkania 6. Tam żeśmy mieszkali od roku 1932 do roku 1937, albo początek 1938. I stamtąd przeprowadziliśmy się na ulicę Leszno 87. Zawsze w Warszawie i tam rodzice kupili sklep spożywczy.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Rasevi - biogram

Urodziła się 28 stycznia 1924 w Warszawie jako najstarsza córka Marii i Wacława Krajewskich. Miała dwie młodsze siostry. Ojciec, pochodzący ze wsi Balcerów koło Skierniewic, pracował w magistracie warszawskim jako woźny oficjalista, matka zajmowała się domem. Krystyna Rasevi uczyła się w prywatnym gimnazjum żeńskim przy Krakowskim Przedmieściu, pod koniec lat 30. rozpoczęła naukę w szkole krawieckiej przy ul. Kazimierzowskiej. Zaczęła też pomagać w należącym do rodziców sklepie spożywczym przy ul. Leszno.

We wrześniu 1939 dom na Lesznie, w którym mieszkali, uległ zniszczeniu. Rodzina przeniosła się na Pragę, następnie matka z córkami zamieszkała przy placu Krasińskich. Krystyna Rasevi początkowo pracowała w manufakturze herbaty, później w fabryce puszek. Dzięki ojcu, który pracował w magistracie, pod koniec 1942 roku znalazła zatrudnienie w stołówce dla urzędników niemieckich w Pałacu Blanka. Wybuch powstania warszawskiego zastał Krystynę Rasevi w Pałacu Blanka. Po kilku dniach dotarła do domu. Przez większą część powstania przebywała wraz z rodziną w piwnicy. We wrześniu 1944 razem z matką, siostrami wywieziona została na roboty przymusowe do Niemiec. Przez kilka tygodni pracowała u bauera, potem przeniesiono ją do fabryki samolotów w Prenzlau. Tu poznała swojego przyszłego męża, Włocha, Renato Rasevi, który został wywieziony do obozu w Niemczech za przynależność do oddziałów Pietra Badoglio.

W maju 1945 Krystyna Rasevi przyjechała z narzeczonym do Warszawy. Spotkała się z matką i siostrami. Zamieszkali wszyscy razem na Pradze. Krystyna i Renato Rasevi pobrali się, w 1946 roku urodził się ich syn. Początkowo Krystyna Rasevi pracowała w sklepie spożywczym, jej mąż w warsztacie teścia, a później dorywczo w ambasadzie włoskiej. W 1947 roku wraz z dzieckiem wyjechali do Włoch. Ze względu na brak pracy postanowili wrócić do Polski. W latach 50. i 60. Krystyna Rasevi była zatrudniona jako księgowa m.in. w warszawskich spółdzielniach handlowych. Jej mąż współpracował z ambasadą włoską, przez jakiś czas był pracownikiem Cmentarza Żołnierzy Włoskich w Warszawie. W 1964 roku państwo Rasevi wyemigrowali do Włoch. Zamieszkali w Forli. Krystyna Rasevi znalazła zatrudnienie najpierw jako opiekunka do dzieci, później jako księgowa. W 1981 roku przyjechali na stałe do Polski. Zamieszkali w Warszawie. Krystyna Rasevi zmarła w 2014.

Rozmowę audio nagrał Michał Osypowicz w 2008 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0894.