Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Lech Wojno - biogram

Urodził się 21 września 1928 w Józefowie koło Koluszek jako drugi z trzech synów Emilii z domu Dendorf i Czesława Wojno. Rodzina początkowo mieszkała w pobliskim Rogowie. Ojciec był urzędnikiem kolejowym, matka skończyła seminarium nauczycielskie i pracowała w szkole podstawowej. Lech Wojno zaczął naukę w 1935 roku, był także harcerzem i ministrantem. W 1938 roku wraz z rodziną przeniósł się do domu wybudowanego przez ojca w Żyrardowie. Chodził do tamtejszej szkoły im. M. Konopnickiej.

We wrześniu 1939 ojciec brał udział w obronie Warszawy, został ranny. Wrócił do pracy na kolei, zaangażował się w działalność AK. W czasie okupacji Lech Wojno skończył szóstą klasę i zaczął naukę w prywatnej szkole, po czym przeniósł się do zawodowej szkoły handlowej w Żyrardowie. W kwietniu 1943, pod pseudonimem „Wrzos”, uczestniczył wraz ze szkolnymi kolegami w tworzeniu, a następnie działaniach tajnego zastępu harcerzy. Głównym celem było zdobywanie i zabezpieczanie broni. W maju 1944 zastęp wcielono do 3 Plutonu Harcerskiego 7 Kompanii AK w Żyrardowie.

Pod koniec 1945 roku Lech Wojno wyjechał do Wrocławia. Wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP). Skupywał i ukrywał w swoim domu w Żyrardowie broń, która miała być wykorzystana w walce z władzą komunistyczną, zajął się działalnością propagandową, powielając ulotki. 17 stycznia 1948 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i po pokazowym procesie skazano go na 15 lat więzienia. Większość wyroku odbył w więzieniu w Barczewie; został zwolniony w 1956 roku. Miał problemy ze znalezieniem pracy. Zatrudnił się na kolei, początkowo jako robotnik, później magazynier, w końcu jako kasjer towarowy. W 1958 roku ożenił się, rok później urodziła się córka. W 1960 roku rozpoczął zaocznie naukę w technikum ekonomicznym, zdał maturę, a następnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył je w 1969 roku i znalazł pracę w Ministerstwie Komunikacji, awansując z czasem na stanowisko starszego specjalisty. W 1980 roku zakładał związek zawodowy „Solidarność” w Ministerstwie Komunikacji. W Ministerstwie Komunikacji pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1990 roku. Jego obecnym hobby są podróże. Zwiedził prawie całą Europę i dużą część obu Ameryk. Lech Wojno aktualnie mieszka w Warszawie z drugą żoną, Zofią.

Rozmowę audio nagrała Anna Zalewska w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1913.

Lech Wojno - galeria