Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Henryk Kątny - biogram

Urodził się 27 października 1919 w Bydgoszczy w rodzinie Rozalii z d. Grzegorowskiej i Waleriana Kątnego. Miał troje rodzeństwa. Henryk Kątny ukończył gimnazjum, należał do harcerstwa, do drużyny im. Tadeusza Kościuszki. W 1938 roku, po zdaniu matury, został powołany do wojska, do ośrodka artylerii przeciwlotniczej w Trauguttowie, niedaleko Brześcia nad Bugiem. Ukończył szkołę podchorążych zawodowych.
Wiosną 1939 Henryk Kątny szkolił robotników fabryki w Starachowicach w zakresie obsługi dział. We wrześniu 1939 został dowódcą plutonu artylerii przeciwlotniczej w bazie lotniczej w Małaszewiczach. Udało mu się opuścić Polskę przez Zaleszczyki, w Rumunii został internowany. Statkiem, przez Morze Czarne i Śródziemne, dotarł do Francji. Po ataku Niemiec na Francję znalazł się w Szkocji. Szkolił polskich żołnierzy, wstąpił do 1. Dywizji Pancernej, został dowódcą baterii przeciwlotniczej w ramach 1. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Wziął udział w inwazji na Normandię w sierpniu 1944. Przeszedł cały szlak 1. Dywizji - przez północną Francję, Belgię, Holandię aż do Wilhelmshaven. Po wojnie wraz z 1. Dywizją Pancerną stacjonował dwa lata w Niemczech. W 1945 roku ożenił się z byłą więźniarką obozu w Oberlangen, wyzwolonego przez 1. Dywizję. 
Po osiedleniu się w Londynie, w 1947 roku, pracował jako zegarmistrz. Aktywnie działał w organizacjach kombatanckich byłych żołnierzy generała Maczka. Zmarł w 2015 roku.

Rozmowę audio nagrała Karolina Żłobecka w 2011 roku w Londynie (Wielka Brytania), sygnatura AHM_2520.

Henryk Kątny - galeria