Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Ewa Nadachowska - biogram

Urodziła się 4 marca 1925 we Lwowie jako najmłodsze dziecko Stefanii i Benedykta Fulińskich. Miała 4 braci. Ojciec był zoologiem, profesorem Politechniki Lwowskiej, wykładał również na Akademii Medycyny Weterynaryjnej i Uniwersytecie Jana Kazimierza. Matka, z wykształcenia biolog, zajmowała się wychowaniem dzieci. Rodzina mieszkała na peryferiach miasta przy ul. Tarnowskiego. Ewa Nadachowska chodziła do szkoły powszechnej im. Św. Zofii przy ul. Stalmacha, następnie do gimnazjum im. Adama Asnyka; do wybuchu wojny ukończyła dwie klasy. Całą wojnę spędziła w okupowanym Lwowie.

W czasie sowieckiej okupacji Ewa Nadachowska kontynuowała naukę w gimnazjum, po wkroczeniu Niemców w 1941 roku na tajnych kompletach. W sierpniu 1943 zdała maturę. Była harcerką. W czasie okupacji niemieckiej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Została łączniczką Stefanii Stipal, „Luny”, komendantki Lwowskiej Chorągwi Harcerek oraz szefowej Wojskowej Służby Kobiet.

Po zakończeniu wojny Ewa Nadachowska wyjechała wraz z matką i braćmi na Śląsk. Zaczęła studiować chemię na politechnice w Gliwicach. W trakcie studiów wyszła za mąż za Franciszka Nadachowskiego, poznanego w czasie wojny we Lwowie. Po ukończeniu studiów była nauczycielką w technikum chemicznym; jej mąż pracował w Instytucie Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach. Z czasem rodzina przeniosła się do Krakowa. Franciszek Nadachowski był profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej.

Ewa Nadachowska zmarła 11 grudnia 2019.


Rozmowę audio nagrał Jakub Gałęziowski w 2007 roku w Krakowie, sygnatura AHM_0297.

Ewa Nadachowska - galeria