Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Aleksandra Dudek - biogram

Urodzona 2 marca 1926 w Bzowcu na Zamojszczyźnie. Ojciec Aleksandry Dudek, Władysław Matysiewicz, pracował jako miejscowy szewc i wspólnie z żoną Franciszką prowadził rodzinne gospodarstwo rolne. Mimo chłopskiego pochodzenia Matysiewiczowie pozostawali w zażyłych stosunkach z rodziną miejscowego dziedzica, Witolda Mogilnickiego, a Aleksandra Dudek była częstą towarzyszką zabaw i nauki jego dzieci.
W 1939 roku zmarła Franciszka Matysiewicz. Po śmierci matki Aleksandra Dudek przejęła obowiązek prowadzenia rodzinnego domu. W 1941 roku, gdy rozpoczęło się formowanie zorganizowanych oddziałów podziemia niepodległościowego w Bzowcu, Aleksandra Dudek złożyła przysięgę i wzięła udział w konspiracyjnym kursie dla sanitariuszek. Wyuczone umiejętności zostały wykorzystane podczas starć Batalionów Chłopskich z oddziałami niemieckimi w Bzowcu. Aleksandra Dudek nie brała czynnego udziału w akcjach partyzanckich poza swoją miejscowością. Była jednak świadkiem wielu tragicznych wydarzeń związanych z wojenną historią Bzowca, w tym masowej egzekucji Żydów w 1942 roku (dokonanej przy współudziale członków miejscowej ochotniczej straży pożarnej) oraz przejścia frontu w 1944 roku, zakończonego pacyfikacją pobliskich wsi Chłaniów i Władysławin.
Po zakończeniu wojny Aleksandra Dudek prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne w Bzowcu. Po śmierci męża zamieszkała u córki w Nowym Targu. Aleksandra Dudek wraz z córką i zięciem wróciła do Bzowca, gdzie mieszka do dziś.

Rozmowę audio nagrał Krzysztof Banach w 2012 roku w Bzowcu  koło Zamościa, sygnatura  AHM_2683.

Aleksandra Dudek - galeria