Stanisław Sowiński

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Stanisław Sowiński - biogram

Urodził się 24 grudnia 1919 w Warszawie w rodzinie Stanisława i Reginy Faustyny z domu Zanowskiej. Matka zmarła w połogu, Stanisław Sowiński wychowywał się więc u przyjaciół rodziny w Dwórcu w powiecie garwolińskim, Lublinie, Puławach, Stawie koło Chełma.
Szkołę powszechną ukończył w Ostrogu nad Horyniem na Wołyniu. Naukę w gimnazjum rozpoczął w Równem. Od 1931 roku kontynuował ją w Stanisławowie, a potem w Gimnazjum im. Czackiego w Warszawie. W 1938 roku zdał maturę.
W tym samym roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Pomyślnie zdał egzamin do Szkoły Podchorążych Zawodowych w Toruniu. Tę szkołę ukończył latem 1939.
Brał udział w kampanii wrześniowej jako podoficer artylerii w 8. Pułku Artylerii Lekkiej, bronił Modlina. Po kapitulacji twierdzy trafił do obozu jenieckiego w Działdowie. Zwolniony po miesiącu, wrócił do Warszawy.
W okupowanym mieście pracował jako tłumacz języka niemieckiego w warsztatach BMW na Bemowie.
Działał w konspiracji, najpierw w strukturach Służby Zwycięstwu Polski, potem w Związku Walki Zbrojnej w oddziale "Stragan" - wywiadzie ZWZ.
W 1942 roku został aresztowany przez Gestapo za działalność w ZWZ i osadzony na Pawiaku. Był przesłuchiwany i bity. Po zdemaskowaniu przez Ludwika Kalksteina, 17 stycznia 1943 trafił do obozu na Majdanku. W obozie był gońcem, tłumaczem, pracował przy obstukiwaniu cegieł i w komandzie Lagergut. Był świadkiem masowych egzekucji Żydów z transportów po powstaniu w getcie w Warszawie. 4 kwietnia 1944 został przeniesiony do obozu w Natzweiler. W podobozie Leonberg pracował przy montażu skrzydeł do samolotów Messerschmitt.
W marcu 1945 wysłano go do obozu w Dachau – tu doczekał wyzwolenia. W maju dotarł do Paryża. Pracował jako oficer łącznikowy między Polską Misją Wojskową w Paryżu a Polakami w obozach DP na terenie Niemiec. Został oddelegowany do Brukseli.
Po likwidacji Polskiej Misji Wojskowej wyjechał do Wenezueli. Od 15 maja 1947 mieszkał w Caracas. Pracował jako kierowca ciężarówki. Z czasem założył firmę przewozową, potem agencję celną.
W 1989 roku przekazał firmę jednemu z synów i wrócił do Polski. Był członkiem komisji weryfikacyjnej w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, honorowym prezesem koła nr 11 członków AK i prezesem Związku Oficerów Służby Stałej Wojska Polskiego Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej.
Mieszkał w Warszawie. Zmarł 22 maja 2021.


Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2012 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2745.

Stanisław Sowiński - galeria