Krystyna Kępińska

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Kępińska - biogram

Urodziła się 1 lutego 1928 w Tarnowskich Górach jako najmłodsza córka Józefa Kępińskiego i Stefanii z domu Wolińskiej. Ojciec Krystyny Kępińskiej był nauczycielem, matka przestała uczyć po narodzinach ostatniego dziecka. W 1934 roku rodzina przeprowadziła się z Suchej Góry do Siemianowic Śląskich, gdzie ojciec objął kierownictwo szkoły powszechnej. Do wybuchu II wojny światowej Krystyna Kępińska ukończyła pięć klas szkoły powszechnej.

Wybuch wojny zaskoczył rodzinę w drodze z wakacji spędzanych w ich domu w Piwnicznej, uniemożliwił powrót do Siemianowic i zmusił do ucieczki na wschód. 17 września 1939 zatrzymali się w Kowlu na Wołyniu. Tam przeżyli wkroczenie Armii Czerwonej. W nocy z 28 na 29 czerwca 1940 zostali deportowani na Syberię, gdzie przebywali prawie dwa lata. Początkowo zostali osadzeni w granicach obozu koncentracyjnego (ale poza drutami) w okolicach Workuty. Po dwóch miesiącach przeniesiono ich do obozowych baraków w okolicy Tomska. Tu dowiedzieli się o amnestii i powstaniu Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim. Po trudnej podróży rodzina zatrzymała się w Taszkiencie, dręczona przez głód i choroby. Ponieważ matka Krystyny Kępińskiej nie odzyskała zdrowia po przebytym tyfusie, ojciec zadecydował o pozostaniu z żoną, rozdzieleniu rodziny i wysłaniu obu córek w dalszą drogę – już z Armią Andersa. Krystyna Kępińska nie spotkała więcej rodziców – matka wkrótce zmarła (w Uzbekistanie), ojciec po wojnie powrócił do Polski.

Krystyna Kępińska została junaczką w Armii Andersa i z nią przedostała się do Iranu. Przez rok przebywała w obozie dla polskich dzieci w Isfahanie. W 1943 roku została odesłana, z grupą 500 dzieci, do polskiego obozu w Oudtshoorn w Republice Południowej Afryki, gdzie zrobiła polską maturę. Potem uczęszczała do szkoły prowadzonej przez Zakon Sióstr Świętego Krzyża w Kapsztadzie, gdzie zrobiła angielską maturę. Tam też podjęła decyzję o wstąpieniu do Zakonu Karmelitanek Bosych OCD. Podjęła półtoraroczną pracę w banku w Kapsztadzie, by uzbierać posag. W 1951 roku wstąpiła do Karmelu w Johannesburgu, tam złożyła śluby wieczyste. Po kilku latach przeniesiono ją do fundacji zakonnej w Kapsztadzie. Była delegatką Karmelu na I Światowy Kongres Misyjny Karmelitów w Kapsztadzie w 1994 roku. W 2000 roku przyjechała do Polski (po raz pierwszy od deportacji w 1939 roku). Zamieszkała w Karmelu w Spręcowie koło Olsztyna, gdzie spędziła resztę swego życia.

Zmarła 18 grudnia 2018.


Rozmowę audio nagrała Katarzyna Madoń-Mitzner w 2007 roku w Spręcowie koło Olsztyna, sygnatura AHM_0279.


Krystyna Kępińska - galeria