Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jan Gajewski - biogram

Urodził się 8 października 1921 w Klewaniu na Wołyniu w rodzinie Martyny i Franciszka Gajewskich. Miał troje rodzeństwa. Jego ojciec pracował jako zawiadowca na kolei. W końcu lat 30. rodzina mieszkała w budynku stacji w Branach.
Jan Gajewski uczęszczał do gimnazjum w Brześciu nad Bugiem, następnie w Łucku. W czerwcu 1939 roku skończył pierwszą klasę liceum drogowego we Lwowie. Gdy szkołę zamknięto, wiosną 1940, wrócił do Bran. Pracował m.in. przy budowie linii kolejowej Stojanów-Sokal. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej znalazł pracę jako dyżurny ruchu na stacji Horochów.
W 1942 roku trafił do Galicji, gdzie także pracował na kolei – w Skarżysku Kamiennej. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności udało mu się zatrudnić w niemieckiej firmie August Lenzen Bauunternehmung i z jej załogą przedostać do Francji. Tam pracował przy usuwaniu skutków alianckich bombardowań, m.in. w Lille. Po wylądowaniu aliantów w Normandii firma, w której był zatrudniony, zlikwidowała swoją działalność, a on sam po licznych przejściach trafił jako ochotnik do polskiego wojska w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 1944, po przysiędze, został skierowany do Szkoły Podchorążych Artylerii w Haddington.
Do Polski wrócił w maju 1946. Pracował m.in. w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowogardzie Szczecińskim, Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Szczecinie, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Naczelnym Zarządzie Lasów Państwowych.

Rozmowę audio nagrała Aleksandra Grażyńska w 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2362.

Jan Gajewski - galeria