Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Mazur - biogram

Urodziła się 2 września 1930 w Łodzi w rodzinie Elizy z Szafrańskich i Jana Mazurów jako starsza z dwojga rodzeństwa. Ojciec był matematykiem, uczył w łódzkich gimnazjach, zmarł w 1935 roku. W 1937 roku matka ponownie wyszła za mąż i wkrótce potem rodzina przeniosła się do Konina. Do 1939 roku Krystyna Mazur skończyła tam dwie klasy szkoły powszechnej.
Po wybuchu wojny z matką i bratem trafiła najpierw do Łęczycy, później z powrotem do Łodzi. Jesienią 1940 jej rodzina została wysiedlona w okolice Ostrowi Mazowieckiej. Dokwaterowano ich do majątku w miejscowości Gucin, potem przenieśli się do Grodziska Małego. W tym czasie Krystyna Mazur w przyspieszonym trybie skończyła piątą klasę w miejscowej szkole.
W lipcu 1944, uciekając przed nadciągającym frontem, z matką i bratem przyjechała do Warszawy. W czasie powstania przebywała na Powiślu i w Śródmieściu. W październiku ewakuowała się z rodziną do Pruszkowa. Stamtąd trafili pod Częstochowę do wsi Radostków. Krystyna Mazur uczyła wiejskie dzieci w zamian za jedzenie.
W lutym 1945 wróciła z mamą i bratem do Łodzi. Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi uczęszczała do liceum z internatem w Kaliszu. Po maturze w 1949 dostała się na polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, po roku przeniosła się na Uniwersytet Warszawski. Po studiach pracowała w „Trybunie Ludu” jako korektor i redaktor tekstów oraz w Teatrze Lalka jako kierownik literacki.
Potem była zatrudniona w Operetce Warszawskiej jako specjalista od artykulacji scenicznej. Z tą dziedziną związała się na całe życie. Pracowała w wielu teatrach, m.in. Teatrze Narodowym, Teatrze  im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Dramatycznym, Warszawskiej Operze Kameralnej.
Mieszka w Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Rozmowę audio nagrała Anna Mizikowska w 2012 roku w Skolimowie, sygnatura AHM_2701.

Krystyna Mazur - galeria