Anna Wyganowska-Eriksson

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Anna Wyganowska-Eriksson - biogram

Urodziła się 15 lutego 1926 w Warszawie jako jedyne dziecko Janiny z d. Gedgozd i Bronisława Wyganowskich. Jej ojciec był dyrektorem Towarzystwa Wyścigów Konnych Ziem Zachodnich. 
Przed wojną uczęszczała do elitarnego stołecznego Gimnazjum i Liceum im. Cecylii Plater-Zyberkówny.  Po wybuchu wojny kontynuowała naukę na tajnych kompletach, maturę zdała w 1944 roku.
W 1941 roku wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej i odbyła szkolenie wojskowe z zakresu służby informacyjnej. Była łączniczką, pozyskiwała też informacje dotyczące funkcjonowania hitlerowskich instytucji. 
W 1942 roku na skutek donosu została aresztowana przez gestapo. Spędziła trzy miesiące w izolatce oddziału kobiecego więzienia na Pawiaku, była torturowana podczas przesłuchań. Wyszła na wolność 4 października dzięki staraniom rodziny. Do wybuchu powstania warszawskiego była stale obserwowana przez gestapo. 
W powstaniu warszawskim służyła jako łączniczka batalionu „Czata 49”, później plutonu pancernego batalionu „Zośka”. Brała udział m.in. w wyzwalaniu „Gęsiówki”. Za udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie została podwójnie odznaczona Krzyżem Walecznych.
Po kapitulacji powstania trafiła wraz z rodzicami do obozu w Pruszkowie. Całej trójce udało się zbiec z transportu do III Rzeszy podczas przejazdu przez Kielce. Anna Wyganowska-Eriksson na nowo podjęła służbę łączniczki, którą pełniła aż do rozwiązania Armii Krajowej.
Po wojnie rozpoczęła studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie przeniosła się na warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Pracowała jako trenerka wychowania fizycznego (instruktorka wioślarstwa) w Szkole Głównej Służby Zagranicznej, w Szkole Stenotypii i Języków Obcych oraz w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1971 roku wyemigrowała do Szwecji, gdzie uczyła wychowania fizycznego w szkołach podstawowych.
W 2008 roku powróciła do Polski. Mieszkała w Warszawie. Zmarła 9 grudnia 2021.

Rozmowę audio nagrała Joanna Urbanek w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1788.

Anna Wyganowska-Eriksson - galeria