Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Zygmunt Aksienow - biogram
Zygmunt Aksienow (właśc. Aksenow) urodził się 9 kwietnia 1930 w Warszawie jako drugie z czworga dzieci Marii z d. Dybickiej i Karola Aksenowów. Jego ojciec był malarzem pokojowym, matka trudniła się drobnym handlem ulicznym. Zygmunt Aksienow przed wojną rozpoczął naukę w szkole powszechnej, którą kontynuował po jej wybuchu.
Oboje rodzice Zygmunta Aksienowa należeli do AK, także synowie angażowani byli do drobniejszych zadań konspiracyjnych. Cała rodzina brała czynny udział w powstaniu warszawskim w rejonie Starego Miasta i Śródmieścia. Po kapitulacji powstania Zygmunt Aksienow z matką i młodszym bratem (ojciec i starszy brat zginęli w czasie powstania, najmłodszy zmarł w 1941 roku na zapalenie opon mózgowych) trafił do Pionek pod Radomiem.
Jesienią 1945 został wysłany przez matkę do Tarnowskich Gór, gdzie miał dokończyć edukację w warunkach lepszych niż te, które oferowała zrujnowana Warszawa. Po roku, skończywszy tam szkołę podstawową, wrócił do Warszawy, gdzie pracował m.in. jako pomocnik hydraulika.
W sylwestra 1949 Zygmunt Aksienow został aresztowany i oskarżony o szereg przestępstw, m.in. posiadanie broni i propagandę antyradziecką. Skazany na pięć i pół roku więzienia, wyszedł na wolność, korzystając z amnestii w 1953 roku. Jako więzień pracował w kopalniach na Górnym i Dolnym Śląsku.
Krótko po wyjściu na wolność i powrocie do stolicy ponownie znalazł się na Śląsku, tym razem jako poborowy – służbę wojskową odbywał w Knurowie. Wówczas również został skierowany do pracy w kopalniach. Po zakończeniu służby pozostał na Śląsku, ożenił się i pracował jako górnik aż do przejścia na emeryturę. Miał dwoje dzieci. Zmarł w 2021 roku.
Rozmowę audio nagrała Katarzyna Madoń-Mitzner w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3409.