Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Marianna Bogusz - biogram

Urodziła się 9 września 1929 w Warszawie w rodzinie Teodory z d. Plichta i Franciszka Janiszewskich. Miała pięcioro rodzeństwa. Ojciec prowadził firmę przewozową zajmującą się transportem węgla. Rodzina mieszkała najpierw na Ochocie, następnie na Okęciu. Marianna Bogusz ukończyła siedem klas szkoły powszechnej.
W czasie okupacji była zaangażowana w kolportaż konspiracyjnych ulotek. Po wybuchu powstania warszawskiego trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stamtąd wraz z siostrą Wacławą została przetransportowana do KL Ravensbrück, a następnie do podobozu Eberswalde, gdzie pracowała w fabryce przy produkcji części do samolotów. W kwietniu została ewakuowana transportem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża przez Danię do Szwecji.
W listopadzie 1945 wróciła z siostrą do Warszawy. Wkrótce potem podjęła pracę w Fabryce Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniaka. W 1949 roku wyszła za mąż. Przez wiele lat pracowała jako brygadzistka w Zakładach Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, a przed przejściem na emeryturę w 1982 roku w kiosku Ruchu. 
Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Maximilian-Kolbe-Werk, jest członkinią Koła Ravensbrüczanek przy Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Jest wdową, ma dwoje dzieci. Zmarła w styczniu 2019.

Rozmowę audio nagrała Maria Buko w 2018 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3539.

Marianna Bogusz - galeria