Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz - biogram

Urodziła się w 1923 roku w rodzinie Niny i Jana Morstinów, w niewielkim majątku w Bieganowie leżącym między Krakowem a Kielcami. Miała młodszego brata Władysława. Matka Barbary Gołajewskiej-Chudzikiewicz nazywała się z domu Holst, pochodziła z Petersburga. Rodzice poznali się w czasie I wojny światowej – matka pracowała jako sanitariuszka, ojciec był rannym żołnierzem Armii Imperium Rosyjskiego. Po powrocie z Rosji rodzice zamieszkali w Bieganowie, gdzie Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz spędziła pierwsze lata życia.
Ojciec zmarł na gruźlicę w 1927 roku. Do 1933 rodzina Morstinów wynajmowała dom w Zakopanem, górskie powietrze miało wyleczyć początki gruźlicy u dzieci. W tym czasie Barbara i Władysław uczyli się w domu, pod koniec roku szkolnego eksternistycznie zdawali egzaminy w szkole w Zakopanem. W połowie lat 30. Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz przez rok uczyła się w Rabce w prywatnym sanatoryjnym Żeńskim Gimnazjum im. św. Teresy. Kolejne dwie klasy ukończyła w Żeńskim Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Kielcach.
Okres okupacji rodzina Morstinów spędziła w majątku w Bieganowie, w którym ukrywała około 20 uciekinierów z różnych stron Polski, w tym oficerów Armii Krajowej. Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz przerobiła w domu program liceum i zdała tajną maturę w Słupi. Uczyła się zawodu pielęgniarki, w lecie 1944 odbyła praktykę w szpitalu w Jędrzejowie.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej w styczniu 1945 rodzina Morstinów została pozbawiona majątku, otrzymała dwa wydzielone pokoje. W lutym Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz wyjechała do Krakowa, gdzie zatrzymała się u ciotki. Dostała się na historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zamieszkała w akademiku. Zaliczyła pierwszy rok, następnie przeniosła się do pomaturalnej szkoły projektowania wnętrz i sztuki użytkowej, która wkrótce weszła w skład krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz pracowała jako projektant. W tym czasie jej matka organizowała pracę polskiej biblioteki w Gliwicach, brat osiedlił się we Wrocławiu.
Pod koniec lat 40. wyszła za mąż za lekarza Andrzeja Gołajewskiego, wkrótce urodziła się ich córka. Po rozpadzie małżeństwa w latach 60. Barbara Gołajewska wyszła powtórnie za mąż, za Zbigniewa Chudzikiewicza – profesora architektury ASP.
Przez wiele lat prowadziła zajęcia na Wydziale Form Przemysłowych ASP. W 1980 roku zaangażowała się w działalność Solidarności – przechowywała ulotki, podziemną prasę i książki. Z ramienia Solidarności została obserwatorem wyborów w 1989 roku. 
Zmarła 24 października 2014 w Krakowie.

Rozmowę audio nagrał Jakub Gałęziowski w 2007 roku w Krakowie, sygnatura AHM_0277.

Barbara Gołajewska-Chudzikiewicz - galeria