Janusz Gołuchowski

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Janusz Gołuchowski - biogram

Urodził się 4 marca 1928 w Warszawie. Miał starszą siostrę. Ojciec był właścicielem zakładów fryzjerskich w Płudach i Henrykowie (obecnie Warszawa), matka zajmowała się domem.  Janusz Gołuchowski uczył się najpierw w prywatnej szkole Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Płudach, później w państwowej szkole powszechnej oraz w szkole zawodowej.
W 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. Walczył podczas powstania warszawskiego w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. Brał udział w nieudanej próbie zdobycia koszar w Legionowie. Potem ukrywał się w Henrykowie. W połowie września został z rodziną wysiedlony przez Niemców i skierowany do twierdzy w Zakroczymiu, a następnie jesienią 1944 wywieziony do niemieckiego obozu pracy w Wendenfurth koło Hasselfelde w górach Harz. Tam pracował przy wycince drzew. Obóz został wyzwolony przez aliantów w kwietniu 1945. Janusz Gołuchowski przez kilka miesięcy przebywał w alianckich obozach w Blankenburgu i Lebenstedt. Poprzez Angielski Czerwony Krzyż nawiązał kontakt z wujem Antonim Fijałkowskim, który w styczniu 1946 pomógł mu dostać się do obozu uzupełnień 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w Quakenbrück. Tam Janusz Gołuchowski ukończył drugą klasę gimnazjum.
Po demobilizacji wrócił do Polski w sierpniu 1947. Jeszcze tego samego roku był kilkakrotnie wzywany na przesłuchania do Urzędu Bezpieczeństwa. Kontynuował naukę w technikum budownictwa przemysłowego.
Po wojnie Janusz Gołuchowski uprawiał sport, m.in. biegi i siatkówkę. Przez ponad 30 lat pracował w Przedsiębiorstwie Robót Elewacyjnych Budownictwa Warszawa. W 1988 roku przeszedł na emeryturę.
W latach 80. należał do ZBOWiD-owskiego stowarzyszenia „Synowie Pułku”. Był sekretarzem, a następnie prezesem Stołecznego Środowiska 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Angażuje się w działalność edukacyjną, prowadzi spotkania i prelekcje w szkołach im. gen. Stanisława Maczka w całej Polsce.

Rozmowę audio nagrał Łukasz Kamiński w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1751.

Janusz Gołuchowski - galeria