Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Karol Róg - biogram

Urodził się 22 czerwca 1926 we Włochach (dziś część Warszawy) w rodzinie Marianny z d. Dyner i Antoniego Rogów. Miał pięcioro rodzeństwa. Ojciec był ślusarzem (przed wojną pracował m.in. przy budowie hal fabrycznych w Ursusie). Karol Róg uczęszczał do szkoły powszechnej we Włochach, którą ukończył w czerwcu 1939.
W czasie okupacji przez rok uczył się w zawodowej szkole handlowej I stopnia we Włochach, potem w szkole rolniczej w Warszawie. Dwóch jego braci działało w konspiracji (obaj zginęli w obozach koncentracyjnych). W połowie sierpnia 1944 Karol Róg w ramach niemieckiej akcji pacyfikacji Włoch został zatrzymany i trafił do Pruszkowa, a stamtąd do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie pracował w kamieniołomie. W połowie października 1944 przetransportowano go do Wiener Neustadt k. Wiednia. Tam przeszedł kurs spawania elektrycznego i pracował w fabryce przy produkcji wagonów kolejowych, a od wiosny 1945 przy spawaniu wieżyczek do czołgów. W kwietniu 1945 przeżył trzytygodniowy marsz ewakuacyjny do miejscowości Steyr k. Linzu. W Steyr doczekał wyzwolenia 5 maja 1945. W czerwcu 1945 z transportem Czerwonego Krzyża wrócił do Polski. 
W 1948 roku zdał maturę. Przez dwa lata studiował geologię i mineralogię na Uniwersytecie Warszawskim. Później pracował jako fotograf w Państwowym Instytucie Geologicznym oraz przy mapach geologicznych w zakładzie wydawnictw kartograficznych PIG. Następnie rozpoczął pracę w nowoutworzonym (w ramach PIG) Państwowym Przedsiębiorstwie Wydawnictw Geologicznych. W ramach dokształcania się przez trzy lata uczęszczał do technikum poligraficznego przy ul. Konwiktorskiej. Następnie pracował w Stołecznych Zakładach Graficznych. W stanie wojennym przeszedł na emeryturę. Mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrał Paweł Pięciak w 2015 roku w Warszawie, sygnatura AHM_ 3342.

Karol Róg - galeria