Mieczysław Ścieżyński

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Mieczysław Ścieżyński - biogram

Urodził się 1 stycznia 1928 w Warszawie. Jego ojciec był zegarmistrzem, naprawiał też sprzęt optyczny; przed wojną pracował w Zbrojowni nr 2 należącej do Wojska Polskiego przy ul. Stalowej. Matka zajmowała się domem. Mieszkali na warszawskiej Nowej Pradze.
Przed wybuchem wojny Mieczysław Ścieżyński uczęszczał do szkoły powszechnej. W czasie okupacji kontaktował się z podziemiem, brał udział w kilku akcjach tzw. małego sabotażu. Pomagał też ojcu w zakładzie zegarmistrzowskim i trudnił się drobnym handlem ulicznym.
Początek powstania warszawskiego spędził na Ochocie, gdzie udał się, by dołączyć do walczących. W walkach ostatecznie nie wziął udziału. Z ludnością cywilną trafił do Pruszkowa. Następnie został przewieziony do Wrocławia, gdzie pracował w fabryce zbrojeniowej. Za antyniemiecki rysunek trafił do więzienia, a następnie do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Tam pracował w fabryce przy produkcji kondensatorów. Z Gross-Rosen został przewieziony do Nordhausen, pracował w sztolniach zakładów Dora produkujących rakiety V1 i V2. Stamtąd przeniesiono go do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie doczekał końca wojny. Po wyzwoleniu trafił do 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Przez kilka miesięcy uczył się w szkole handlowej w Quakenbrück. Potem opuścił Wojsko Polskie i udał się do Mannheim, gdzie przez około trzy miesiące uczęszczał do szkoły policyjnej. Po skończeniu kursu służył w patrolach wartowniczych amerykańskiej strefy okupacyjnej w Heidelbergu. 
W 1946 roku wrócił do Polski, zdał maturę w Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Pracował w Państwowej Centrali Handlowej na stanowisku kierownika sklepu, a następnie jako prywatny rzemieślnik – specjalista mechaniki precyzyjnej, zajmował się głównie wagami analitycznymi. 
Utrzymywał żywe kontakty z innymi maczkowcami. Korzystał z pomocy niemieckiej Fundacji Kolbego. Należał do Klubu Byłych Więźniów Obozu Gross-Rosen.
Mieszkał w Warszawie. Zmarł w listopadzie 2013.

Rozmowę audio nagrał Paweł Pięciak w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1753.

Mieczysław Ścieżyński - galeria