Franciszek Skrzypczyk

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Franciszek Skrzypczyk - biogram

Urodził się 30 listopada 1918 we wsi Lubojna pod Częstochową jako najmłodsze z siedmiorga rodzeństwa. W 1925 roku stracił ojca. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1932 roku podjął naukę w gimnazjum w Częstochowie. Po małej maturze, w lipcu 1936 rozpoczął praktykę w nadleśnictwie Łobodno.
W marcu 1939 został powołany do 80. Pułku Piechoty w Słonimie, z którym po przysiędze został wysłany w okolice Mławy. Podczas kampanii wrześniowej brał udział m.in. w bitwie pod Mławą i pod Kockiem. Kilka dni po ogłoszeniu kapitulacji został schwycony przez Niemców i uwięziony w obozie dla internowanych w twierdzy Dęblin, z której jednak udało mu się uciec i przedostać do Częstochowy.
W Częstochowie zaangażował się w pracę konspiracyjną w ramach organizacji Biuro Emigracyjne, która zachęcała młodzież do ucieczki do Francji i zaciągania się do Polskich Sił Zbrojnych. Podczas próby aresztowania przez Niemców uciekł i dołączył do partyzantki Armii Krajowej, najpierw w Górach Świętokrzyskich, a następnie w Komarówce na Podlasiu. W 1943 roku został zatrzymany w łapance w Łukowie i wywieziony do obozu pracy w Berlinie, następnie do Salzgitter (posługiwał się wówczas nazwiskiem Jan Ogrodnik).
8 kwietnia 1945 został oswobodzony przez 8. Armię Amerykańską. Od maja do lipca 1945 jako dowódca plutonu przechodził szkolenie przygotowujące do udziału w ataku na Japonię, a od września do listopada 1945 – do działań dywersyjnych. W Niemczech pozostał do początku grudnia 1945. 
Do Polski wrócił pod nazwiskiem Jan Skrzypczyński i przez pewien czas podejmował działania na rzecz konspiracji w Sieradzu i Świdnicy. Uzupełnił wykształcenie w Gimnazjum Leśnym w Limanowej, po czym objął leśnictwo w pow. węgrowskim. Całe jego powojenne życie zawodowe związane było z leśnictwem. W 1956 roku wystąpił o przywrócenie prawdziwego nazwiska.
Mieszka we wsi Podlodówka koło Kocka.

Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2009 roku we wsi Podlodówka k. Kocka, sygnatura AHM_1268.

Franciszek Skrzypczyk - galeria