Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Janina Szczęsna - biogram

Urodziła się 7 sierpnia 1923 w Warszawie w rodzinie Karoliny z d. Myczek i Jana Borowskich. Miała dwoje rodzeństwa. Ojciec, z wykształcenia ślusarz, pracował w fabryce Škody i w Państwowych Zakładach Lotniczych na Okęciu. Matka zajmowała się domem.
Przed wojną Janina Szczęsna  uczęszczała do gimnazjum handlowego, w czasie okupacji uczyła się na tajnych kompletach. Po wywiezieniu ojca na roboty do Niemiec, zimą 1942, dostała się do dwuletniej szkoły pielęgniarskiej działającej przy Domu ks. Boduena, zakładzie wychowawczym przy ul. Nowogrodzkiej. Zamieszkała w internacie. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej pracowała przez jakiś czas w żłobku, potem jako opiekunka do dziecka. Od 1938 roku należała do „Orląt”, młodzieżowej organizacji działającej przy Związku Strzeleckim. Podczas okupacji uczestniczyła w szkoleniach z obsługi broni. Wybuch powstania zastał ją w rodzinnym domu na Kole. Dołączyła do III kompanii batalionu „Parasol”, z którym jako sanitariuszka przeszła z Woli na Stare Miasto. Stamtąd kanałami przedostała się na ulicę Warecką, następnie z Czerniakowa na Pragę, przepływając wpław Wisłę. Tam przez jakiś czas mieszkała i pracowała w przytułku prowadzonym przez RGO na Saskiej Kępie.
W marcu 1945 wyszła za mąż. Początkowo nie podejmowała pracy zawodowej, wychowywała syna. W 1962 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Wydawniczym PAX jako inspektor handlowy. Na emeryturę przeszła w 1983 roku. 
Należała do ZBoWiD-u, następnie do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Powstańców Warszawskich.
Zmarła w kwietniu 2010.

Rozmowę audio nagrała Magdalena Stopa w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0242.

Janina Szczęsna - galeria