Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Edward Kossoy - biogram

Urodził się 4 czerwca 1913 w Radomiu. Wczesne dzieciństwo spędził w Jekaterynosławiu (dziś: Dniepr na Ukrainie), dokąd jego rodzice, rosyjscy Żydzi, zostali przesiedleni po wybuchu I wojny światowej. Jako małe dziecko był świadkiem rewolucji bolszewickiej oraz okrucieństw wojny domowej w Rosji. W 1921 roku rodzina powróciła do Radomia. Po ukończeniu Gimnazjum Państwowego im. Chałubińskiego w Radomiu Edward Kossoy przez rok zajmował się pracą dziennikarską w lokalnej gazecie, następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W połowie lat 30. ożenił się i przeprowadził z rodziną do Warszawy, gdzie prowadził praktykę prawniczą. 
W 1939 roku po kapitulacji Warszawy Edward Kossoy wyjechał wraz z siostrą do sowieckiej strefy okupacyjnej z zamiarem sprowadzenia tam reszty rodziny. Niedługo potem został aresztowany we Lwowie i zesłany do łagru w Peczorze na Uralu. W 1942 roku na mocy amnestii (układ Sikorski-Majski) został zwolniony z łagru. W oczekiwaniu na mobilizację do Armii Andersa pracował w kołchozie w Uzbekistanie, w tym czasie odnalazł też matkę. W czasie okupacji niemieckiej jego żona i córka zginęły w obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie, ojciec w getcie warszawskim. 
Wraz z polską armią Edward Kossoy został ewakuowany do Pahlevi w Iranie. Zwolniony z wojska z powodu tyfusu pracował w Agencji Żydowskiej, a pod koniec 1943 roku wraz z matką wyemigrował do Palestyny. Tam poznał swoją drugą żonę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen.
W Palestynie zaangażował się w działalność organizacji Irgun Cwai Leumi. Z powodzeniem kontynuował karierę prawniczą w Izraelu, Niemczech, ostatecznie osiadł w Genewie (Szwajcaria). Reprezentował jako adwokat tysiące żydowskich ofiar zbrodni hitlerowskich w sprawach o zadośćuczynienia i odszkodowania niemieckie.
Wydał kilka książek o tematyce prawniczej, historycznej i politologicznej. Swoje wspomnienia z łagru opisał w formie opowiadań pt. „Stołypinka”. Zmarł 11 października 2012 w Genewie.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Madoń-Mitzner w 2006 roku w Genewie (Szwajcaria), sygnatura AHM_0007.

Edward Kossoy - galeria