Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jan Sura - biogram

Urodził się 22 marca 1923 we Lwowie w rodzinie Anieli z d. Jasińskiej i Piotra Surów. Miał pięcioro rodzeństwa. Ojciec był pracownikiem warsztatów kolejowych. Matka zajmowała się domem, zmarła w 1936 roku w czasie epidemii czerwonki. 
Jan Sura chodził do powszechnej szkoły kolejowej im. Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Po ukończeniu sześciu klas zdał do Państwowego IX Gimnazjum i Liceum im. Jana Kochanowskiego we Lwowie. W szkole był wiceprezesem Sodalicji Mariańskiej oraz członkiem Narodowej Organizacji Gimnazjalnej – tajnej endeckiej organizacji młodzieżowej. 
Po wybuchu II wojny światowej należał do ochotniczych oddziałów broniących Lwowa. Po zajęciu miasta przez Sowietów szybko znalazł się w konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Prowadził szkolenia ideologiczne oraz był kierownikiem organizacyjnym Młodzieży Wielkiej Polski, wydającej pismo „Słowo Polskie". W tym czasie uczęszczał do sowieckiej szkoły. 
Dwukrotnie był aresztowany przez NKWD –  w sierpniu 1944 i w maju 1945, dwukrotnie udało mu się zbiec. Po pierwszej ucieczce przebywał we Lwowie pod fałszywym nazwiskiem, po drugiej wyjechał i osiadł na stałe w Krakowie. Od lipca 1945 pracował w sklepie obuwniczym „Bata”, we wrześniu 1945 rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej. Jednocześnie powrócił do konspiracyjnej działalności.
W grudniu 1946 został aresztowany i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Po procesie w maju 1947 został skazany na pięć lat pozbawienia wolności, ale dzięki amnestii jeszcze tego samego dnia opuścił więzienie. 
Powrócił do pracy w sklepie „Bata”, gdzie został kierownikiem. Pracował tam do 1950 roku. Po likwidacji sklepu przeszedł do Biura Projektów Przemysłu Skórzanego, gdzie pracował do emerytury. Przez wiele lat był inwigilowany przez UB.
Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (od 1989) i aktywnym działaczem Okręgu Lwowskiego ŚZŻ AK (od 1992). Za zasługi w czasie II wojny światowej i zaangażowanie w konspirację otrzymał liczne ordery i odznaczenia państwowe.
Zmarł w 2012 roku.

Rozmowę audio nagrała Karolina Żłobecka w 2007 roku w Krakowie, sygnatura AHM_0330.


Jan Sura - galeria