Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Dorota Matejak - biogram

Urodziła się 2 sierpnia 1938 w Berlinie jako najstarsza córka Anny i Siegesmunda Schenklingów. Gdy wybuchła wojna ojciec, z zawodu urzędnik bankowy, został wcielony do Wehrmachtu. W 1943 roku, po zniszczeniu domu w skutek bombardowania, Dorota Matejak z matką przeniosły się do babci w Trzemesznie k. Gniezna. Pod koniec wojny wyjechały do Lenz w Meklemburgii, po zakończeniu wojny dołączył do nich ojciec. Kiedy znalazł pracę jako nauczyciel, rodzina przeniosła się do pobliskiego miasteczka. Tam w 1951 roku Dorota Matejak ukończyła szkołę podstawową. 
Po maturze zdanej w 1956 roku, Dorota Matejak pracowała przez rok w Muzeum Regionalnym, następnie przez trzy lata uczyła się na asystentkę muzealną w Fachschule w Weißenfels. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w muzeum wojewódzkim we Frankfurcie nad Odrą. W 1961 roku podjęła studia biologiczne na uniwersytecie w Jenie. W 1964 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Entomologicznym w Eberswalde k. Berlina, gdzie poznała przyszłego męża, Mieczysława Matejaka. Pobrali się jesienią 1964 w Warszawie, a rok później przeprowadzili do Polski na stałe. 
Pracowała w Mazowieckim Biurze Projektów, a potem w Centralnym Instytucie Informacji Technicznej (CIINTE). W 1970 roku otrzymała obywatelstwo polskie i została zatrudniona w wydawnictwie Interpress, gdzie pracowała do momentu wprowadzenia stanu wojennego. W latach 1982–2001 pracowała w sekretariacie biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego. 
Przetłumaczyła na niemiecki kilka albumów i książek związanych z polską historią, architekturą, zabytkami, kuchnią. Mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Alicja Minda w 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2227.

Dorota Matejak - galeria