Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Bożena Wyrozumska - biogram

Urodziła się 27 czerwca 1933 w Stanisławowie jako jedyne dziecko Eugeniusza i Marii Jacorzyńskich. Oboje rodzice pracowali na kolei. 
Okres okupacji rodzina spędziła w Kołomyi. Na przełomie września i października 1945  opuścili Kresy i zamieszkali w Zabrzu. Tam Bożena Wyrozumska ukończyła gimnazjum i liceum przyrodnicze, w 1950 roku zdała egzamin dojrzałości. W latach 1950–1955 studiowała historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W grudniu 1954 została młodszym asystentem przy Katedrze Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historyczno-Filozoficznym UJ. W czerwcu 1955 wyszła za mąż za Jerzego Wyrozumskiego, późniejszego profesora historii. Zamieszkali w Krakowie. Aktywnie włączyła się w prace tamtejszej „Solidarności”. Angażowała się w kolportaż wydawnictw tzw. drugiego obiegu. Pisała również do opozycyjnego pisma. 
Bożena Wyrozumska zawodowo zajmowała się naukami pomocniczymi historii, wydawaniem średniowiecznych źródeł historycznych, głównie ksiąg miejskich oraz badaniem dziejów średniowiecznego Krakowa. Jest autorką kilku książek, m.in. „Kancelaria miasta Krakowa w średniowieczu”, „Żydzi w średniowiecznym Krakowie: wypisy źródłowe z ksiąg miejskich krakowskich”, „Najstarsze przywileje Uniwersytetu Krakowskiego”. Wraz z mężem opracowała książkę Stanisława Kutrzeby „W obronie spotwarzonej instytucji”.
Przez kilka lat pracowała społecznie w komisji stypendialnej, a od 1981 roku była przewodniczącą Ogólnopolskiego Zespołu Historyczno-Oświatowego, który przygotował i wprowadził w życie zmiany programowe w nauczaniu szkolnym. Była profesorem UJ, członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Zmarła 22 sierpnia 2022.

Rozmowę audio nagrała Joanna Komperda w 2007 roku w Krakowie, sygnatura AHM_0213.

Bożena Wyrozumska - galeria