Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Maria Rydel - biogram

Maria Rydel z d. Trąbka urodziła się 26 lutego 1924 w Bronowicach Małych (dziś część Krakowa) jako trzecia z czworga rodzeństwa. Ojciec był z zawodu szewcem, pracował m.in. w warsztatach wojskowych w Krakowie. Rodzice mieli też niewielkie gospodarstwo rolne w Bronowicach.
Maria Rydel ukończyła szkołę powszechną w Bronowicach, następnie uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Joteyki na Podwalu w Krakowie. Po wybuchu wojny kontynuowała edukację w szkole przygotowawczej do wyższych szkół zawodowych przy ul. Starowiślnej i pracowała w niemieckim sklepie, gdzie przygotowywała kartki żywnościowe dla Niemców. Należała do Armii Krajowej, była łączniczką. Po likwidacji sklepu została zatrudniona przy budowie wału obronnego w pobliżu Bronowic, prowadziła biuro ewidencjonujące polskich robotników.
Po wojnie w trybie przyspieszonym ukończyła gimnazjum i liceum, następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wyszła za mąż za Jacka Rydla, wnuka Lucjana Rydla.
Przez niemal 40 lat Maria Rydel pracowała w Wydawnictwie Literackim, m.in. na stanowisku kierownika działu literatury historycznej i wspomnieniowej. Wydawała czasopismo „Krakowianie”. Wiele lat poświęciła opracowywaniu korespondencji Stanisława Wyspiańskiego. Po śmierci szwagierki przejęła opiekę nad Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”. W dniu nagrania relacji nadal pracowała w Muzeum. Była członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Maria Rydel zmarła 17 grudnia 2021.

Rozmowę audio nagrała Joanna Komperda w 2007 roku w Krakowie, sygnatura AHM_0257.

Maria Rydel - galeria