Maria Sielicka-Gracka

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Maria Sielicka-Gracka - biogram

Urodziła się 2 maja 1937 w Łodzi jako pierwsze z dwojga dzieci Izabelli z d. Rosiak i Władysława Sielickich. Rodzice mieszkali na osiedlu kolejowym Karsznice k. Zduńskiej Woli. Ojciec pracował na kolei.
W 1940 roku Władysław Sielicki został wywieziony do obozu koncentracyjnego Dachau, z którego powrócił w 1945 roku. Maria Sielicka-Gracka okres okupacji spędziła z matką i bratem w rodzinnej wsi. 
Po wojnie uczyła się w szkole podstawowej w Karsznicach, potem w gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. W latach 1955–1961 studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskała specjalizację w zakresie endokrynologii dziecięcej. Początkowo pracowała w Łodzi, później w Warszawie jako pediatra i kierownik poradni dziecięcych. W latach 80. poza pracą zawodową angażowała się społecznie: należała do „Solidarności”, działała w Duszpasterstwie Służby Zdrowia i w Ruchu ku Cywilizacji Miłości wspierającym bezdomnych i niepełnosprawnych. W 1989 roku z ramienia Komitetu Obywatelskiego uzyskała mandat posła, zasiadała w Komisji Zdrowia, zajmowała się projektem ustawy aborcyjnej. W 1991 roku wycofała się z polityki i zajęła się działalnością społeczną: pracowała w warszawskiej przychodni dla bezdomnych, pełniła funkcję przewodniczącej warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. W latach 1993–1997 była członkinią Prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej. W 2003 roku przeszła na emeryturę, kontynuowała praktykę zawodową do 2015 roku.
Mieszka w Warszawie. 

Rozmowę audio nagrała Maria Buko w 2017 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3452. 

Maria Sielicka-Gracka - galeria