Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jan Kudła - biogram

Urodził się 10 czerwca 1926 w Polskiej Woli w woj. tarnopolskim jako najstarsze z czworga dzieci Stefanii z d. Szmyd i Stanisława Kudłów. W 1935 roku rodzina sprzedała gospodarstwo rolne i przeniosła się do pobliskiego Wiśniowczyka. Tam rodzice prowadzili sklep kolonialny oraz restaurację.
Do wybuchu wojny Jan Kudła ukończył siedem klas szkoły powszechnej. W lutym 1940 został deportowany z całą rodziną w głąb Związku Radzieckiego, do obwodu swierdłowskiego. Przebywali w osadzie oddalonej o ok. 25 km od miejscowości Rież, a po ogłoszeniu amnestii, latem 1941, przenieśli się do wsi Kostousowo.
Jesienią 1941 Jan Kudła opuścił rodzinę i jako ochotnik trafił do formującej się Armii Andersa. Przyjęto go do Szkoły Junaków przy 7 Dywizji Piechoty. Z tą jednostką w kwietniu 1942 opuścił Związek Radziecki.
Przez Iran, Irak, Palestynę, Południową Afrykę i Kanadę (w eskorcie transportu jeńców wojennych), w październiku 1942 trafił do Wielkiej Brytanii. Początkowo służył w 1 Polskiej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Następnie został skierowany na kurs kierowców i mechaników.
Od końca sierpnia 1944 do końca wojny służył jako mechanik w 10 Brygadzie Kawalerii. Uczestniczył w walkach we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech. Po kapitulacji Niemiec służył w wojskach okupacyjnych w Löningen. Tam w lipcu 1945 nawiązał kontakt z oficerem służb specjalnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podjął szkolenie przygotowujące do pracy konspiracyjnej w Polsce.
Po zdemobilizowaniu w październiku 1946 wyjechał do Polski z korespondencją dla dowódcy Eksterytorialnego Okręgu Lwów Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W listopadzie 1946 został mianowany dowódcą WiN-u Rejonu Wielkopolska. Latem 1948 rozpoczął działalność w nowopowstałej organizacji konspiracyjnej o nazwie Polska Tajna Organizacja Wojskowa. W 1951 został aresztowany przez UB. Skazano go na 15 lat więzienia. Karę odbywał kolejno w Sztumie, Wronkach i w Kawczu. Na mocy amnestii został zwolniony w grudniu 1956.
Po wyjściu z więzienia wielokrotnie był zmuszany do zmiany miejsca zatrudnienia. W 1982 roku przeszedł na rentę. Po 1989 roku działał w licznych organizacjach kombatanckich. Mieszkał w Zielonej Górze. Zmarł w lutym 2017.

Rozmowę audio nagrał Grzegorz Kaczorowski w 2010 roku w Zielonej Górze, sygnatura AHM_1749.

Jan Kudła - galeria